Nem hagyjuk az iskolát

2011. január 24., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Minden visszafordítható, nincsen olyan eredmény, amelyet ne lehetne megsemmisíteni, a már megnyert csatát pedig követheti még vesztes háború ― sok egyéb mellett erre intenek a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása ügyében történt fejlemények.

Hiszen hiába történt meg a restitúció, hiába éltük meg ünnepként, hogy ismét egyházi tulajdonba került a térség egyik legrangosabb tanintézménye, néhány év múlva már megint utcára kellett vonulnunk: veszélybe került mindez, az újraállamosítás réme fenyegeti az iskolát, mi több, Erdély-szerte beláthatatlanul súlyos következményekkel járó folyamat veheti kezdetét, amennyiben a tanodát ismét a román állam birtokába utalnák.
Nem elég, hogy a rendszerváltás után is igen későn, csigalassúsággal vette kezdetét az egyházi javak visszaszolgáltatásának folyamata, a Mikó körüli hercehurca miatt jó ideje stagnál minden további egyházi restitúciós ügylet, ráadásul az esetleges visszaállamosítás precedenssé válhat valamennyi kínkeservesen visszaadott ingatlan esetében. Ismét kiszolgáltatottá válnánk a mindenkori hatalomnak: ugyanilyen jogi alapon mindent visszavehetnek, amit nemrégiben adtak csak vissza jogos tulajdonosaiknak, a történelmi magyar egyházaknak.
Mielőtt azonban ujjal mutogatnánk a mindenféle hátsó szándékoktól vezérelt bukaresti vezetés felé, nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy gyakorlatilag két sepsiszentgyörgyi magyar lakos teremtette ezt az igen áldatlan helyzetet, amikor önös érdekei védelmében a közösség egésze számára fontos ügyet kockáztatott. A vesszen a szomszéd kecskéje is elve alapján tettek bűnügyi feljelentést a visszaszolgáltatás ügyében, és több nem is kellett: vádat emeltek a restitúciós bizottság tagjai ellen, bizonytalanná vált az iskola sorsa. Mert hol lenne nagyobb biztonságban a Székely Mikó Kollégium? Állami tulajdonban, kitéve mindazoknak a kockázatoknak, amelyeket a politikai széljárás kiszámíthatatlansága jelent, vagy pedig jogos tulajdonosa, a közösségi feladatokat is vállaló református egyház birtokában?
Sokan, rengetegen gyűltek össze tegnap este a sepsiszentgyörgyi evangélikus templomban és körülötte, be sem lehetett férni az egyetemes imahét záró istentiszteletére. Ezrek dacoltak a kinti hideggel, és vonultak fel a nagy múltú iskola elé. Régóta nem szólt ily tisztán, csengőn a nemzeti fohász, a székely himnusz. Ezrek tartották fontosnak az egyéni érdekekkel szemben a szolidaritás, az összefogás gyertyáját lángra lobbantani.
Azt már tudjuk, hogy sokan vagyunk. De vajon elegendően?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 185
szavazógép
2011-01-24: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Kőröspatak visszajelez (Év elején a falugazdák) — Beszélgetés Silviu Ioachim sepsikőröspataki polgármesterrel

Silviu Ioachim, Sepsikőröspatak polgármestere azzal kereste meg lapunkat, hogy a megyei költségvetés többszöri kiegészítése után visszajelzéssel tartozik az általa vezetett és zömében magyarok lakta sepsikőröspataki és kálnoki választóknak.
2011-01-24: Közélet - :

Visszaállamosítás ellen tiltakoznak

A Királyhágó-melléki Református Egyházkerület Elnöksége megbotránkozással értesült a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium "visszaállamosításának" híréről ― olvasható közleményükben, melyet Csűry István püspök és dr. Varga Attila főgondnok ír alá.