MementóBudai József

2011. február 2., szerda, Emlékezet

Százhatvan évvel ezelőtt, 1851-ben született az erdővidéki Bodosban a geológus és pomológus Budai József. Az elemit a ma róla elnevezett iskolában végezte, majd a Szé­kelyudvarhelyi Refor­má­tus Kol­légiumban egy ideig Be­nedek Elek osztálytársa volt. Ketten mentek a főiskolára is Budapestre.

Budai a földtan szakot kitüntetéssel végezte: előbb Koch Antal, majd Szabó József professzor tanársegédje volt a kolozsvári és a budapesti egyetemen. Kezdő éveinek gyűjtését a Persányi-hegység másodkori eruptív kőzetei (1886) című tanulmányban tette közzé. Ő mutatta ki, hogy a Hargita vonulata nem trachitokból áll, miként azt korábban közölték, hanem andezitekből. Ezt a jelenkori román földtani irodalom is elismeri és értékeli. Mivel függetlenségi érzelmei miatt állását megvonták, hazatért Erdélybe, és gyümölcsfa-nemesítésbe kezdett. Az aranypárment a jászvadókával keresztezte, és létrehozta — nagybátyja emlékére — a Budai Domokos nevű, kiváló tulajdonságú almafajtánkat, amelynek alanyfája ma is él Bodosban. Egy ideig Mezőtúron tanárkodott, de a millennium már Miskolcon találja, ahol a református főgimnázium tanára. Itt írta meg Borsod megye flórája című dolgozatát. A Bükk-hegységben gyűjtött növényeit a Hermann Ottó Múzeum őrzi. Szoros kapcsolatot tartott fenn Jávorka Sándor botanikussal, és 1924-ben megalakította a város növénynemesítő intézetét és faiskoláját. Új gyümölcsfajtát nevezett el Czetz tábornokról, Kiss Sándor ezredesről. Több mint 30 gyümölcsfajtát kísérletezett ki. Tanít­ványai bálványozták. Miskolcon utca és a Lévay József Református Gimnázium biológiai kabinetje őrzi nevét, szülőfalujában, az egykori Budai-házon márvány emléktábla áll. 1939. január 20-án hunyt el. Sírja a miskolci Deszka-templom melletti temetőben. Emlékét a székelyudvarhelyi és a brassói Budai család őrzi.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 487
szavazógép
2011-02-02: Emlékezet - József Álmos:

Sepsiszentgyörgyi vendéglők, kocsmák, 2.

A 19. század 70-es, 80-as éveiben Benkő Elek, a mai tüdőbeteg-gondozó területén fekvő nyárikertje volt a legkeresettebb, leglátogatottabb, szórakozást kínáló hely. Területén hideg és meleg fürdők, lakószobák, sörkert, nyári bálterem állt a vendégek rendelkezésére. Az emelkedett hangulatért és a lakosság becsalogatására műsoros estélyeket, tűzijátékokat hirdettek.
2011-02-02: Közélet - Balogh Klára:

Mikor mehetünk nyugdíjba? (Törvénytár)

2010. december 20-án a Hivatalos Közlöny első részének 852. számában megjelent a köznyugdíjak egységes rendszerére vonatkozó 2010/263-as törvény. A jogszabály alaptörvény, és átfogóan szabályozza a köznyugdíjak egész rendszerét. Most nem térünk ki a törvény minden előírására, az 52. és 53. szakaszok alapján a korhatárnyugdíjra (öregségi nyugdíj) vonatkozó általános rendelkezéseket ismertetjük. A törvény 52. és 53. szakaszai ez év január elsejével hatályba léptek.