Hírsaláta

2011. február 5., szombat, Belföld

NEM ANNYI AZ ANNYI. Ha alaposan szemügyre vesszük, illetve utánaszámolunk, nem 15 százalékot adtak vissza a tavaly megnyirbált fizetésekből, hanem jóval kevesebbet. A múlt esztendőben elvették az állami alkalmazottaktól a pótlékok zömét, a tizenharmadik fizetést, a szabadságjuttatást, az ebéd- és ajándékjegyeket, majd mindenkinek levágták fizetése egynegyedét, így a bércsökkenés nem egy esetben meghaladta az ötven százalékot.

Most, ha a tavalyi nyolcszázalékos inflációt is beleszámítjuk, kiderül, hogy a tizenöt százalék nem annyi, amennyit mondanak: az a tanár, aki tavaly ilyenkor még 2200 lejt kapott, és júniusban 1400 lejre csökkent a havibére, tehát 800 lejt vettek el tőle, most 210 lejt kap vissza. Vagy az a tisztviselő, akinek a pótlékokkal együtt 1000 lej került a pénztárcájába, tavaly év közepén arra ébredt, hogy mindössze 600 lejt keres havonta, és most 90 lejt kap vissza. Hivatalos jelentés szerint ezzel hárommilliárd lejt takarított meg a kormány, és decemberben ötmilliárdot osztott ki az önkormányzatoknak, klientúrájának. (Realitatea)
BECALI CSALT. Közleményben számol be Szegedi Csanád EP-képviselő a Nagyrománia Párt színeiben EP-képviselői mandátumot szerzett George Becali csalási kísérletéről az Európai Parlamentben: helyette egyik titkára próbált meg észrevétlenül szavazni. Csanádi szót kért, és jegyzőkönyvbe vetette a "munkahelyi politikusbűnözési kísérletet". Az EP kivizsgálja az esetet. Szegedi elmondta: "A szélsőséges, magyargyűlölő Becali hírhedten a legpasszívabb képviselője az EP-nek, a plenáris ülések csupán 32,53 százalékán vett részt, ezzel a 736 képviselő közül a 736. helyet foglalja el." (Transindex)
EGY ORTODOX FŐPAP ÉLETÚTJA. Eltemették Kolozs­vár ortodox főpapját, a 89 éves korában elhunyt Bartolomeu Ananiát, aki a háború előtt a legionárius mozgalom és Corneliu Zelea Codreanu elkötelezett híve volt, emiatt Gheorghiu-Dej idején börtönben ült, miután rehabilitálták, a hatvanas évek végén Apostol néven a Securitate ügynökévé vált. Köreiben az is közismert volt, hogy börtön­évei alatt segítette a hatalmat a politikai foglyok úgynevezett átnevelésében, ezért rabtársai Enyedi Bestiának nevezték. (România liberă)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 521
szavazógép
2011-02-05: Közélet - :

Nem hozott változást a távozás pénteke

Százezrek vonultak utcára az egyiptomi városokban tegnap, hogy immár tizenegyedik napja Hoszni Mubarak elnök lemondását követeljék. Kairóban tízezrek imádkoztak, majd tüntettek békésen a heti ima napján a Tahrír téren. Az elmúlt két nap megmozdulásait meghazudtoló nyugalomban és derűvel gyülekeztek az emberek a téren, ahonnan ezúttal távol maradtak az államfő hívei. Délelőtt a térre látogatott a védelmi miniszter, majd délben a közös ima, ezután pedig a karneválszerű tömegdemonstráció következett. Mubarak egy interjúban előző nap közölte, hogy nem akarna már a hatalomban maradni, de Egyiptomot nem hagyja káoszba taszítani, ezért nem mond le. A tüntetők viszont éppen ezt követelik tőle: az azonnali lemondást, és a heti ima napját ennek megfelelően a távozás péntekének nevezték el.
2011-02-05: Közélet - Váry O. Péter:

Külföldi hírek

Nyilvántartott honosítottak
Nyilvántartásba vennék a 2011. január 1-jét követően kedvezményesen honosított és Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező polgárokat is a közigazgatási és igazságügyi miniszter tegnap benyújtott törvénymódosító javaslatai értelmében; az érintettek személyi azonosítót és lakcímet tartalmazó okmányt kapnának.