Március tizenötödikén tehetik le az állampolgársági esküt azok az anyaország határain kívül élő magyarok, akik elsőkként iktatták kérésüket. A forgalom nagy, egyeztetés alapján fogadják a kérelmezőket a magyar külképviseleteknél. Újabb és újabb ügyfélfogadó ablakokat nyitnak, hogy torlódás nélkül fogadhassák a kéréseket. Mozgásban a határon túli magyarság — szinte természetes, hogy az alkalmat sokan meg akarják ragadni ilyen vagy olyan céllal, nyereségszerzési szándékkal is. A politikumnak aranybánya a gyorsított honosítás. Mindenki próbálja úgy beállítani a dolgokat, hogy ez a "megvalósítás" az ő nevéhez fűződjék. Mások nemes egyszerűséggel pénzt, bizniszt látnak benne.
A székelyföldi megyék elöljárói elsőkként iktatták kérelmüket. Hozzájuk csatlakozott Sepsiszentgyörgy polgármestere is, mintegy mutatva, nem kell félni a magyar állampolgárság igénylésétől, nem jár érte megtorlás. A pakliban van, hogy ezzel azt is megmutatták, ki lép elsőként az erdélyi magyarságot érintő kérdésekben — kire érdemes tehát szavazni. Maga az RMDSZ is kapcsolja magát a honosítással, színes szórólapokat juttatott el tagságához, tájékoztatást adva a kérelmezésről. Az útmutatás végén jelzik, honnan vették az adatokat: az internetről. Ami semmiképp nem jelenti, hogy egyenesen a magyar hatóságoktól vagy akár valamilyen megbízás alapján.
Az MPP főképp nem akar kimaradni a sorból. Saját irodákat kíván létesíteni, hathatós segítséget ígér az állampolgárság megszerzésében. Szász Jenő és pártja megérezte: a honosításban való részvétellel meg lehet fogni a szavazókat. Nyilván azt is, hogy félre kell tenni a haragot, közeledni Tőkés és az EMNT felé. Egyelőre csak üzengetnek, lényegi tárgyalásokra még nem került sor, de szinte borítékolni lehet, hamarosan erről is hallunk.
Korrekt módon cselekedett viszont a Székely Nemzeti Tanács. Asztalhoz ült az EMNT-vel, írásban rögzítették együttműködésük alapjait, feltételeit. Ezzel egyúttal elismerték: Romániában az EMNT-t bízta meg hivatalosan a magyar fél az egyszerűsített honosítási eljárással kapcsolatban.
Nem utolsósorban gazdasági, pénzbeli haszonszerzésre is próbálják kihasználni a honosítást. A megyeszékhelyen működő, de Csíkszeredában bejegyzett cég csinos summa ellenében vállalja a segítséget az iratcsomó összeállításában: 120 lejért felnőtteknek, 50 lejért kiskorúaknak, 70 lejért nyugdíjasoknak — ez már közhírré tétetett. Amit ezért nyújtanak: fordítás, űrlapok kitöltése, konzulátuson való előjegyzés. Nem állítja senki, hogy ez jogtalan, ne adj’ isten!, csalás lenne. A cég szolgáltatást végez, és ha betartják a törvényes előírásokat (például az elfogadott pénzről nyugtát állítanak ki — ami korábbi sajtóhír szerint nem történt meg), akkor senki nem akadályozhatja működésüket. Legfeljebb azok vethetnek magukra, akik fizetnek egy olyan szolgáltatásért, amelyet teljesen ingyen — és szavatolt minőség mellett — amúgy is megkapnának.
A Magyar Köztársaság Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériuma, Külügyminisztériuma, valamint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács közötti megállapodás szövege szerint: az egyszerűsített honosítási kérelmek hatékony és zökkenőmentes benyújtásának elősegítése, valamint az eljárás ügyfélbarát lefolytatásának előmozdítása érdekében az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács tájékoztató irodái, az erdélyi Demokrácia Központok nyújtanak támogatást. Hangsúlyozva: a segítségnyújtást, információszolgáltatást és az iratcsomó összeállítását a külképviseletek és a Demokrácia Központok munkatársai ingyen végzik.
Aki a Demokrácia Központok segítségével állítja össze iratcsomóját, bízhat benne, hogy azt a legnagyobb valószínűséggel rendben találják a konzulátuson. A csíkszeredai külképviseleten Kovászna megyének külön ügyfélfogadó ablakot nyitottak. Az előjegyzés az iratcsomó összeállításakor történik, telefonálni sem kell, sőt, a várakozási idő is lényegesen lecsökkent. A költségek tekintetében is nagy a különbség, csupán a hivatalos fordításokért kell fizetni. Több bedolgozó fordító iratonként 15 lejért végzi ezt a munkát. A könnyebb lebonyolítás érdekében az EMNT országos tudakozót is beindított. A 0264 308 208-as telefonszámot reggel nyolctól este nyolcig lehet hívni. A szám több mellékvonalat takar, nem kell attól tartani, hogy foglaltat jelez a készülék.
A honosítási kéréseket továbbra is személyesen kell leadni a konzulátusokon vagy magyarországi anyakönyvi hivatalokban. Az állampolgársági esküt ugyancsak magyar felségterületen kell letenni. Háromszék számára lehetőség a megyei könyvtár épületében működő magyar kulturális képviselet, amely szintén magyar felségterületnek számít. Lenne felemelőbb érzés annál, mint itthon, a könyvtár Kék Termében esküdni a magyar alkotmányra? Ugyanott, ahol Gábor Áron is esküdött arra, hogy lesz ágyú.
Kétségkívül a legnagyobb nyertes az állampolgárságot megszerző polgár lesz. Ha mellette nyernek a pártok, cégek is, az sem baj. Csak ne tekintsék az egyszerűsített honosítást biznisznek, amit addig érdemes folytatni, míg el nem érik egyéni céljaikat.