Megjelent

2011. február 19., szombat, Roma szombat

Igazi kuriózum, hiánypótló kötet és egyben izgalmas, lebilincselő olvasmány Máthé László zágoni cigány meseíró Cigánytáltosok című könyve.

A mesék merítenek a klasszikus, európai és sajátosan magyar népmesei motívumokból, mindezt a cigány mesékre jellemző előadásmódban tálalva: kitérőkkel gazdagított, a hagyományos mesemenetet olykor mellőző, izgalmas, fordulatokban gazdag történet kerekedik ki végül. A kötet a Kaláka Könyvek sorozatban jelent meg tavaly december végén, megvásárolható a H—Press lapterjesztő újságárudáiban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-02-19: Roma szombat - Bokor Gábor:

Cigánybálok alkonya és hajnala

Csizmaszárveregetős, színes forgatag, zümmentő nagybőgő, pattogó cimbalom, legénykedő hegedű. Ihaj, csuhaj! a tánctéren, halk pofonok a sarokban, vigyorgó csókok a sötétben — ilyenek voltak a valamikori zágoni cigánybálok. Ahol nemcsak a cigányok, hanem a mulatást szerető "úri" közönség is mindig ott volt. Talán azért is, mert a cigánybálon lehetett igazából — sőt, illett — mellőzni az etikettet, elengedni a gyeplőt, tépni a lepedőt, eleresztem a hajamat mulatni.
2011-02-19: Roma szombat - :

Cigánytáltosok

"Egyszer volt, hol nem volt, ó, hát ha nem lett volna, most ki a fene hazudhatna róla?!" Így kezdi egyik meséjét Máthé László zágoni cigány meseíró. Sajátos, egyéni hangvétel és előadásmód jellemzi meséit. Nem kimondottan népköltészet, bár érződnek rajta mind a magyar, mind a cigány folklór elemei. Mintha egyfajta roma Berecz Andrást hallanánk.