Múzeum lehet a Lábas Házból

2011. február 26., szombat, Közélet

Vitát keltett a sepsiszentgyörgyi tanács csütörtöki ülésén a Lábas Ház további használata, nem is fogadta el a vonatkozó határozattervezetet a testület. Eredetileg csak új pályázat kiírását szabályozták volna, mivel az ott működő civil szervezetek szerződése márciusban lejár, végül azonban az is szóba került, hogy múzeumot vagy más kulturális intézményt rendezzenek be a műemlék épületben. A döntést elnapolták.

A tervezetet a tanács három bizottsága is megvitatta, és az egyik néhány módosítást javasolt. A következő elbírálásnál az eddigi tevékenységet, a belső rendszabály betartását és a valóban bent töltött időt is pontozták volna, utóbbiról az előterjesztő Sztakics Éva alpolgármester épp lemondott, de Nico­lae Ivan és Rodica Pârvan ekkor már támadásba lendült: ki méri az időt, hol az a rendszabály, tudják ők, hogy a Mihai Viteazul Alapítvány kiebrudalására játszanak.
Védekezésül hangoztatták, csak zászlókat és plakátokat helyeztek ki egy rendezvényen, ilyent mások is tesznek, és amúgy a Tourinfo-iroda tevékenysége is felfújt, semmi nem jelzi ottlétét, senki sem jár oda, a taxisok sem tudnak róla, bejutni is körülményes, mások tevékenységének megfigyelésére pedig semmiféle jogosítványuk nincs.
Antal Árpád András válaszul elmondta: most is úgy érzi, hogy botrányokra, botránykeltőkre nincs szükség, tisztelnünk kell egymás érzékenységét, aki feszültséget szít az itt élő etnikumok között, annak ő nem hosszabbítaná meg a szerződését, ez azonban nem rajta múlik, a tanácsnak kell határoznia. A Tourinfo-iroda elhelyezése valóban nem túl szerencsés, már gondolkoztak az elköltöztetésén, most azonban az egyesületekről van szó.
Ferencz Csaba (MPP) szóvá tette, hogy a Lábas Ház működésével nem elégedett, "igazi civil központot szerettünk volna ott kialakítani, nem csak irodákat, hanem közvetlenebb kapcsolatot a lakossággal", az új pályázatok kiírása előtt talán jobban át kellene gondolni kihasználását. Ezzel többen egyetértettek, és felmerült az épület rendeltetésének megváltoztatása, hiszen több igény is megfogalmazódott, a székely határőrezred múzeumát, könyv­tárat, kiállítótermeket is kérnek a várostól. Nicolae Ivan figyelmeztetett, hogy pár évvel ezelőtt civil szervezetek számára adta át az épületet a kormány, Mădălin Guruianu pedig bejelentette, hogy a Közösségért Egyesület önszántából kiköltözik, nem küldi el őket senki, csak számoltak egy kicsit, és úgy érzik, nem éri meg; hozzátette, hogy ők ugyan nem kaptak pénzt a várostól (a Mihai Viteazul igen), de nem érzik magukat áldozatnak, és ma is úgy véli, hogy két éve nagyon világos, tisztességes szabályok szerint zajlott le a Lábas Ház helyiségeinek odaítélése. Ek­kor Rodica Pârvan megint ugrott, hogy világos, mondhatnak akármit, ezzel minden román szervezetet kizárnak az ódon falak közül, és hogy ne legyen megint marakodás, kampánytéma az egészből, találjanak valami európai rendeltetést az épületnek, vagy nyissanak benne "mozit, akármit, nagyon sajnálom".

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-02-26: Közélet - Fekete Réka:

Két egyetem Sepsiszentgyörgyön

Állatorvosi, erdő- és vadgazdálkodási, valamint mezőgazdasági szak indítását szorgalmazza Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, aki ennek érdekében egyeztetéseket folytat a Sa­pientia — Erdélyi Magyar Tudomány­egyetem vezetőségével.
2011-02-26: Máról holnapra - Sylvester Lajos:

Kongresszus és összefogás

Az RMDSZ nagyváradi kongresszusa előtt politikusok és újságírók nyelvén legtöbbet a változás-változtatás, a megújulás szó pergett-forgott, miközben minden politikai piaci jelzés arra enged következtetni, hogy az RMDSZ két évtized alatt Erdély-szerte kiépített struktúrája, Markó Béla félig-meddig távozása-maradása és Kelemen Hunor személyében új RMDSZ-elnökjelölt állítása nem sok változtatást és megújulást ígér. Többek között ez is az oka annak, hogy bizonyos véleményformáló körök a romániai magyar politikai élet alakulásában nem is a mai-holnapi kongresszust és az elnökválasztást tartják meghatározónak, hanem az RMDSZ kongresszus utáni politizálását.