Bizonytalan Boc helyzete?
Újra felerősödtek a kormánypártban az Emil Boc leváltását kérő hangok, az RMDSZ-kongresszus előtt még bizonyosnak tűnő — a kormányfői és pártvezetői tisztségek szétválasztása okán felmerült — csere ismét napirendre került. Ezúttal Sulfina Barbu, a Demokrata-Liberális Párt képviselője jelentette ki, Bocot egy technokrata kormányfővel kellene váltani, illetve új kabinetre is szükség volna.
Újabb bizalmatlansági indítvány
Elkészült a munkatörvénykönyvnek a kormány által felelősségvállalással való elfogadását támadó bizalmatlansági indítvány szövege, melyet a Szociál-liberális Unió ma fogad el, és holnap, miután a Boc-kabinet bejelenti a felelősségvállalást, benyújtják a parlementbe — mondta el tegnap Victor Ponta. A liberálisok szóvivője, Mihai Voicu már korábban kijelentette, az ellenzék nem fűz nagy reményeket az indítvány megszavazásához. Hasonlóképp nyilatkozott a szociáldemokraták tiszteletbeli elnöke, Ion Iliescu is.
Új névvel folytatja az MDF
Jólét és Szabadság Demokrata Közösség néven folytatja tevékenységét az MDF április 8-ától — közölte Makay Zsolt, az MDF elnöke a párt országos gyűlését követően. Kérdésre válaszolva kiemelte: céljuk, hogy a Demokratikus Közösség egy éven belül készen álljon arra, hogy a következő parlamenti választásokon indulhasson. Makay Zsolt azzal kapcsolatban, hogy Bokros Lajos EP-képviselő nem kívánja visszaadni mandátumát, kijelentette: Bokros Lajos bebizonyította, hogy nem demokrata. Újságírói kérdésre válaszolva közölte: Dávid Ibolya nem tagja a közösségnek, Herényi Károly megerősítette tagságát 2010 decemberében.
Ténymegállapító küldöttség Líbiában
Ténymegállapító küldöttséget menesztett tegnap Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője Líbiába — jelentették be Brüsszelben. Ez az első ilyen jellegű uniós misszió azóta, hogy az észak-afrikai országban fellángolt az erőszak. A misszió célja, hogy a helyszínen felmérje az ott folyó humanitárius tevékenységet és a külföldiek kimenekítését, és ennek alapján megállapítsa, milyen további segítségre van szükség az unió részéről. * Ketten meghaltak és legkevesebb harmincan megsebesültek tegnap felkelők és kormányerők összecsapásaiban a líbiai Ben-Dzsavádban. A felkelők közben bejelentették, hogy visszavonultak a városból keletebbre. Nehézfegyverekkel lőtték a Kadhafi-erők a lázadók kezén lévő Miszráta központját is. Ugyancsak támadták a kormányerők a felkelők ellenőrizte az-Závíját is Tripolitól nyugatra. * Franciaország üdvözli a Líbiai Nemzeti Tanács létrehozását, s támogatja annak vezérlő elveit és kitűzött céljait — közölte tegnap a francia külügyminisztérium. A Moammer Kadhafi elleni felkelés képviselőiből alakult tanács szombaton ,,Líbia egyetlen képviselőjének" nyilvánította magát, s létrehozott egy háromtagú válságbizottságot a döntési folyamatok leegyszerűsítésének és felgyorsításának érdekében. Az olasz belügyminiszter arra intette az amerikaiakat, hogy ne szóljanak bele Líbia belügyeibe. ,,Gondoskodnunk kell arról, hogy Líbia ne váljon egy következő Afganisztánná, de az amerikaiaknak is le kell csillapodniuk" — mondta Roberto Maroni.
Tüntetések az arab világban
Több ezren tüntettek tegnap a bahreini fővárosban, El-Manámában a kormány székháza előtt, a miniszterelnök lemondását követelve. A tiltakozók korrupcióval vádolják Kalifa bin Szalman al-Kalifa sejket, miniszterelnököt, s őt tartják felelősnek a rendfenntartó erők kíméletlen fellépéséért, amelynek következtében hét tüntető vesztette életét. * Továbbra sem akar távozni idő előtt a hatalomból Ali Abdalláh Száleh jemeni elnök — derül ki az államfő hivatala által nyilvánosságra hozott közleményből. Jemeni ellenzéki és vallási vezetők szerint az államfő idő előtti lemondása árán rendeződhetne az országban kialakult válság. * Állambiztonsági épületeket ostromoltak meg demokráciakövetelő tüntetők Egyiptomban, bizonyítékokat keresve arra, hogy a hírhedt belbiztonsági szolgálat megsértette az emberi jogokat. Közben új külügyminisztert neveztek ki tegnap Egyiptomban, miután néhány órával korábban a belügyminisztert is leváltották. A két minisztercsere újabb bizonyítékként szolgál arra, hogy a Hoszni Mubarak volt elnökhöz kötődő előző vezetés tagjait fokozatosan kiszorítják a hatalomból.