Nyilvántartásba veszik a 2011. január 1-jét követően kedvezményesen honosított és Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező polgárokat azon törvénymódosító javaslat értelmében, amelyet tegnapi ülésén fogadott el az Országgyűlés. Az érintettek személyi azonosítót és lakcímet tartalmazó okmányt kapnak.
Az indítványt a kormánypártiak mellett a jelen levő jobbikos, független és LMP-s képviselők is megszavazták, csak az MSZP ellenezte. A minősített többséget igénylő rendelkezéseket 316 igen szavazattal 48 nem ellenében fogadta el a Ház. A parlament a törvény sürgős kihirdetését kérte a köztársasági elnöktől.
A Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügy miniszter által benyújtott változtatások azért váltak szükségessé, mert az egyszerűsített honosítás bevezetésével megszűnt az az általános követelmény, hogy a magyar állampolgárság megszerzésének előfeltétele a magyarországi lakóhely. Ennek következtében az indoklás szerint jelenleg nincs olyan hatósági nyilvántartás, amelynek segítségével a kedvezményesen honosítottakról megbízható adatok állnának rendelkezésre.
Március 15-től várhatóan a kormányablakoknál is be lehet majd nyújtani az egyszerűsített honosítási kérelmeket — erősítette meg Wetzel Tamás miniszteri biztos az MR1 Krónika című műsorának értesülését. A lépéstől azt várják, hogy tovább gyorsítja a kérelmek befogadását és elbírálását. Eddig 35 000 honosítási kérelem érkezett az eljárás januári 3-i indulása óta. A kérelmeket eddig a 2200 magyar anyakönyvi hivatalban, több mint kilencven külképviseleten, valamint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal megyeszékhelyeken levő ügyfélszolgálati irodáiban lehetett beadni. Wetzel Tamás miniszteri biztos szerint az első évben 250 000—400 000 kérelmezővel számolnak.