TÍZ PONTBAN AZ ANYANYELVŰ ORVOSI OKTATÁSÉRT. Magyar tagozatot akarnak a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen. Tíz pontba foglalt zárónyilatkozatban kérik Az erdélyi magyar orvos- és gyógyszerészképzés múltja, jelene, jövője — Határokon átnyúló együttműködés bővítése a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzésért című konferencia előadói a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Chartájának módosítását.
A magyarok számára előnyösebb egyetemi chartát szorgalmaznak. A vasárnap délután közzétett dokumentum többek között kitér az államilag finanszírozott önálló magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzésre való igény jogosságára vagy legalább a tanügyi törvény által előírt önálló magyar vonal létrehozására. Az aláírók szót emelnek a jelenlegi diszkriminatív rendszer ellen, amely nem teszi lehetővé a magyar nyelvű gyakorlatok tartását, ugyanakkor tiltja a diplomamunka anyanyelvű megírását, valamint a magyar nyelvű államvizsgát és doktori képzést. (Krónika)
BUKARESTBEN MENTETTÉK A SAJTÓSZABADSÁGOT. A magyarországi médiatörvény ellen tiltakozva fehér címlappal jelent meg az Új Magyar Szó keddi, március 15-i lapszáma. Bukarestben ,,a magyarországi médiával való szolidaritási tüntetést" szerveztek romániai újságírók érdekvédő szervezetei, amelyeknek néhány tucat képviselője leragasztott szájjal, fehér címlapú újságot a magasba emelve tiltakozott a médiatörvény ellen a magyar nagykövetség épülete előtt. Salamon Márton László, a Bukarestben megjelenő Új Magyar Szó megbízott felelős szerkesztője kedden elmondta: a Free Press Alapítvány — amely az ÚMSZ-t megjelentető Scripta Kiadó tulajdonosi köréhez tartozik — és az Active Watch — Sajtófigyelő Ügynökség nevű román újságíró-szervezet nevében kérték a hatóságoktól a tiltakozáshoz szükséges engedélyt, amelyet meg is kaptak. Salamon szerint a tüntetést 25 fősre tervezték, állítása szerint ennél valamivel többen jelentek meg. A szolidaritási tüntetéshez több romániai újságíró-szervezet csatlakozott, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) azonban nem, mert annak igazgatótanácsa nem értett egyet azzal, hogy a szervezet március 15-én, a nemzeti ünnepen tiltakozzék. (MTI)
BARÁTOK KÖZT. Szabad Sajtó-díjat kapott Markó Béla. Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakciójának német vezetője, Markó Béla, az RMDSZ leköszönt elnöke, Vörös T. Károly, a Népszabadság főszerkesztője, Porcsin Zsolt debreceni újságíró, a Basahalom boulevard blog szerzője és Hazafi Zsolt, az ATV reggeli műsorának szerkesztője kapta idén a Szabad Sajtó-díjat. Az MSZP által létrehozott Szabad Sajtó Alapítvány díjátadó ünnepsége kedden a Pilvax kávéházban volt. Markó Béla, aki nem volt jelen a díjátadón, levélben köszönte meg az elismerést. (Szabadság)
FŐ A RONGYRÁZÁS. Miközben az egyik televízió megrendítő riportot közölt a Tordán darabjaira szedett egykori vegyipari kombinátról, melynek területén ma is higanyért kutatnak a helybeliek, s mely tele van mérgező vegyipari anyagokkal, azt olvassuk, hogy az Elena Udrea vezette minisztérium 47,5 millió eurós gyógyfürdőkomplexumot tervez a város közelében 3—5 csillagos hotelekkel, korcsolyapályával, lóverseny-, illetve golfpályával. Egyelőre befektetőket keresnek, nemrég mutatták be az arab—román vállalkozói fórumon — írja a Gândul.