A fülszám nélküli állatok nem jogosultak a különféle támogatásokra — hangzott el a gidófalvi gazdatalálkozón. A megbeszélést a megyei szarvasmarha-tenyésztői egyesület kezdeményezte, jelen volt a mezőgazdasági igazgatóság, a kifizetési ügynökség igazgatója is.
Amíg a fülszámozást az egyesület nem tudja végezni, Gidófalván és az ide tartozó falvakban továbbra is a községi állatorvostól lehet igényelni a fülszámokat. Tódor István állatorvos elmondta, a fülszámozást ingyenesen végzik, csupán a krotália ellenértékét kell a gazdának megfizetnie. A szarvasmarhák fülszámozása így 0,55 euróba és az áfába kerül, a húsvéti, levágásra szánt bárányoknál 0,08 eurót és áfát kell fizetni, a továbbtenyésztésre meghagyott juhok esetében 0,97 eurót és az áfa értékét. Ez utóbbi fülszám elektronikus és vizuális is egyben. A szarvasmarhák elveszett fülszámát is lehet pótolni, a másodpéldány 0,75 euróba kerül áfa nélkül.
Megyeszinten csökkenőben a szarvasmarha-állomány, a rendszerváltáskor több mint százezer marha szerepelt a nyilvántartásokban, ma 35 000 körüli. Ezt mutatja a legutóbbi állatszámlálás — mondta Könczei Csaba igazgató.
A támogatásokat hamarosan csak azok igényelhetik, akik valamelyik tenyésztői egyesület tagjai — hívta fel a figyelmet Ötvös Mózes egyesületi elnök. Ugyancsak a tagok számíthatnak az egyesület által elvégzendő tejkontrollra, törzskönyvezésre is. A szarvasmarha-tenyésztői egyesületnél a tagsági díj 5 lej szarvasmarhánként, ezt az egyesület fenntartására, a kiadások fedezésére fordítják.
Szó esett a megművelt területek után igényelhető támogatásokról is. Gidófalván a vetett kaszálókra lehetne kiegészítő támogatásokat kérni — mondta Berde József polgármester. Lehetőséget jelentene a gyengébb földek erdősítése is. Nemcsak a telepítésre, hanem az ezt követő évi munkálatokra is lehet pénzt kapni — hangsúlyozta.