Szabadlábon a Kassán őrizetbe vett magyar fiatalok

2011. március 17., csütörtök, Világfigyelő

Szabadlábon van már mind a három miskolci középiskolás diák, akiket tiltott önkényuralmi jelkép viseléséért három napja Kassán vett őrizetbe a szlovák rendőrség. Két diák ellen azonban a hatóságok kedden eljárást indítottak — közölte az MTI tudósítójának érdeklődésére a kelet-szlovákiai rendőrség szóvivője.

Jana Demjanovicová tegnapi tájékoztatása szerint az egyik diákot azonosítás után engedték el, mert a rendőrség az ő ruházatát végül is rendben találta. A másik két fiatalembert azonban kihallgatták, és az alapvető emberi jogok elnyomását szorgalmazó csoportok népszerűsítése és támogatása miatt szabadlábon eljárást indítottak ellenük. A hatályos szlovák törvények szerint ezért a két fiatalembert hat hónaptól három évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti.
Egy miskolci középiskola — az MTI értesülései szerint a Kós Károly Szakközépiskola — diákjai kiránduláson vettek részt Szlovákiában, elmentek a szlovákiai magyarság egykori politikai vezetője, Es­terházy János mellszobrának avatására is a Csáky—Des­sewffy-palota udvarára, amely a kassai Major család tulajdonában van. Az avatást követően Kassa Fő utcáján igazoltatta a rendőrség a középiskola három tanulóját, miután olyan ruházatot viseltek, amelyen a rendőrök feltételezése szerint szélsőséges jobboldali szervezet jelképei voltak.
A kassai Esterházy János-emlékünnepséget egyébként szlovák szélsőségesek egy csoportja szlovák zászlót lobogtatva bekiabálással és énekléssel zavarta meg. Peter Kalmus kassai képzőművész megpróbálta toalettpapírba cso­magolni a mellszobrot, amit a résztvevők megakadályoztak. Kalmus a dulakodás közben a földre esett, de semmi baja nem történt.
A kassai Esterházy-mellszobor felállítása ellen a Szlo­vák Nemzeti Párt (SNS) ismételten tiltakozott, míg Richard Rasi, a város főpolgármestere egyet nem értését fejezte ki.
A Szlovák Tudományos Aka­démia Történeti Inté­ze­tének hivatalos állásfoglalása szerint nem felel meg a valóságnak, hogy Es­terházy János bosszú áldozatául esett, és a háború utáni elítélése törvénytelen volt. ,,Esterházy mint kisebbségi politikus az I. Cseh­szlovák Köztársaság idején tartósan a csehszlovák állam és annak demokratikus berendezkedése szétverésén mun­kálkodott. E cél érdekében nemcsak a budapesti kor­mánnyal, de a náci németekkel is hírszerzői együttműködést folytatott" — áll a dokumentumban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2011-03-17: Világfigyelő - :

Eltűnt újságírók Líbiában

Eltűnt a The New York Times (NYT) négy újságírója, akik a líbiai felkelésekről tudósítottak — adta hírül a tekintélyes amerikai újság tegnap.
2011-03-17: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Schmitt Pál Berlinben
A magyar belpolitikai helyzetről, a gazdasági reformtörekvésekről és az alkotmányozás folyamatáról tájékoztatta a német vezetőket tegnap Berlinben Schmitt Pál. A magyar köztársasági elnök kétnapos munkalátogatáson tartózkodik a német fővárosban, ahol vendéglátója, Christian Wulff elnök mellett Angela Merkel kancellárral is tárgyalt.