Lehetséges a kormányfőcsere
Lehetséges, hogy "jövő héten vagy a közeljövőben" lecserélik a miniszterelnököt — nyilatkozta tegnap Frunda György szenátor, aki szerint a kormányzati tevékenységre kihat majd a DLP-n belüli harc. "Azt gondolom, változás lesz, ha a Demokrata Liberális Párt megtartja alapszabályzatában azt az előírást, hogy a párt vezetője nem lehet kormányfő" — mondta ki.
Az RMDSZ egyik vezető személyisége a maga részéről értékeli Emil Boc politikai tevékenységét, de hiányol néhány gazdasági lépést, e téren ugyanis a kormány "a lakosság által várt minimumot sem tette meg". "Ami a koalíciós pártok közötti együttműködést illeti, a miniszterelnök jól végezte és végzi munkáját". A kormányfőcsere szükségességét firtató kérdésre Frunda azt válaszolta: "A mórnak végig kell vinnie a munkát, és csak azután távoznia. Még vannak dolgok, amelyeket Emil Bocnak kell elvégeznie. Lehet azonban, hogy lecserélik politikai okokból, hogy foglalkozhasson a pártelnöki tisztség megnyerésével." A DLP kongresszusát május 14-én tartják, eddig Vasile Blaga és Emil Boc pályázik az elnökségre.
Megtámadták a munkatörvénykönyvet
A Szociál-Liberális Szövetség tegnap benyújtotta az alkotmánybírósághoz a munkatörvénykönyvre vonatkozó észrevételeit. A beadványt 112 szociáldemokrata, liberális és konzervatív honatya írta alá; kifogásolják, hogy a kormány felelősségvállalással fogadta el a jogszabályt, amely megítélésük szerint sérti a munkához, a szabadsághoz, társuláshoz és sztrájkhoz való alkotmányos jogokat. A taláros testület március 23-án vitatja meg a beadványt.
Sugárzási válságstáb
Nyilvánosan is felkérte tegnap a Nukleáris Tevékenységeket Felügyelő Országos Bizottságot (CNCAN) Teodor Baconschi külügyminiszter egy válságstáb létrehozására, amely 12 óránként helyzetjelentést adjon, "hogy megfelelő módon és időben reagálhassunk". Olyan kormányrendelet elfogadását is javasolja, amely anyagi fedezetet biztosít, ha szükség lesz a Japánban élő románok hazatelepítésére. "A kormány tartalékalapjából kértünk körülbelül 200 000 eurót" — mondotta, és hozzáfűzte: szerdáig 137 konzuli segítséget igénylő kérést kaptak. A kormány vasárnap rendkívüli ülést tart a japán nukleáris veszély megvitatására. A Közegészségügyi Intézetnek az egészségügyi minisztériumhoz küldött jelentése szerint országos szinten létezik egy sürgősségi terv, amelyben a sugárzási vészhelyzet esetén szükséges tennivalókat is rögzítették.
Schengenért már semmit
Romániának semmit nem kell már tennie a schengeni övezethez való csatlakozásért — jelentette ki tegnap Traian Igaş közigazgatási és belügyminiszter, aki szerint a Schengen-övezet működésére vonatkozó új kritériumok esetleges bevezetése nem érinti Románia és Bulgária csatlakozását. "Amit meg kellett tenni, megtettük, várjuk, hogy Bulgáriában a napokban zajló felmérés kedvező eredménnyel végződjék, és lehetővé tegye, hogy 2011-ben csatlakozzunk. Késésben vagyunk, mert bolgár kollégáinknak vannak bizonyos lemaradásaik a technikai felszereléssel a török határon" — fejtette ki.