Információ: hiánycikk az atomválságban

2011. március 19., szombat, Kitekintő

Amikor a fukusimai Daicsi atomerőmű egyik reaktorát robbanás rázta meg, az energiaszolgáltató cég, a Tokyo Electric Power (Tepco) illetékesei a következő dodonai közleményt adták ki: "A reaktornál erős hangot és fehér füstöt észleltek, az esetet vizsgáljuk."

A japán sajtó, az egyre ingerültebb közvélemény és a külföldi atomszakértők a kormány és a Tepco illetékeseinek szemére vetik, hogy nem nyilatkoztak világosan és azonnal a krízisről. Az ellentmondó jelentésekre, a kétértelmű megfogalmazásokra és a legelemibb tények elismerésének folyamatos elutasítására utalva azt gyanítják, hogy a hatóságok visszatartják vagy elködösítik a megrongálódott erőmű veszélyeire vonatkozó alapvető információkat — írta helyszíni elemzésében a The New York Times.
Ahogy a földrengést követő cunami által sújtott erőmű állapota súlyosbodott, az információkban szűkölködő tájékoztatókat semmitmondó sajtóértekezletek követték. A háború utáni Japánnak sohasem volt nagyobb szüksége erős, magabiztos vezetésre — és sohasem mutatkozott meg ennyire világosan, milyen gyenge és bizonytalan a kormányzás rendszere — írja az amerikai lap. Az egymást követő földrengések, a szökőőár és a nukleáris válság közepette az ország vezetőinek olyan képességeket kellene felmutatniuk, amelyekre nem készítették fel őket: mozgósítani a közvéleményt, megoldásokat rögtönözni és együttműködni a befolyásos bürokráciákkal. "Japán soha nem került ilyen komoly próbatétel elé, és ugyanakkor vezetési vákuum tapasztalható" — jelentette ki az idézett lapnak Szaszaki Takesi, a Gakusuin Egyetem politológusa.
A politikusok szinte teljesen a Tepco információira hagyatkoznak, és azt ismétlik, sokszor meglehetősen hiteltelenül, amit a cég mond nekik. Kan Naoto miniszterelnök újságírók jelenlétében fakadt ki, mert a tévében előbb látta a fukusimai erőműben történt két robbanásról szóló riportot, mint ahogy a Tepco tájékoztatta őt az eseményről. "Mi az ördög zajlik itt?" — kérdezte a Tepco és a kormány vezetőiből általa felállított, saját irányítása alatt működő bizottság alakuló ülésén.


Udvariassági kultúra
A rossz hírekre való nyilvános utalás kerülése egyébként a japán kultúra részének számít, például a legutóbbi időkig az volt a gyakorlat, hogy a rákbetegekkel nem közölték a diagnózist, úgymond kíméletből. Amikor a néhai Hirohito császár bejelentette Japán második világháborús fegyverletételét, úgy fogalmazott: kéri a japánokat, hogy "viseljék el az elviselhetetlent". De politikai meggondolások is szerepet játszanak. Japán az egyedüli ország, amelyet atomtámadás ért, a radioaktív sugárzás így igen kényes témának számít, amelyet már csak azért is kerülnek az illetékesek, nehogy pánik alakuljon ki. A baloldali médiumok régóta bírálják az atomenergiát és annak híveit, az atomipar viszont éppen ezért az információ szigorú ellenőrzésére törekszik, hogy ne szivárogjon ki olyasmi, ami mozgósíthatja ellene a pacifistákat, a környezetvédőket. Ez a 22-es csapdája — utalt a híres regényre Kogo Juni japán atomtudós.


Pártok béklyójában
A politikusok és az üzleti vezetők közötti szoros kapcsolat tovább nehezíti a válság kezelését. A nagy hatalmú állami bürokraták nyugdíjba vonulásuk után olyan vállalatoknál húznak az addiginál nagyobb fizetést vezető posztokban, amelyeket korábban ők felügyeltek — erre külön japán szó létezik: amakudari. A szabályozó hatóság és az általa felügyelt szektor között talán éppen az atomiparban a legerősebb a kapcsolat, mivel a két fél szorosan együttműködött a nukleáris energia fejlesztésében, hogy csökkenthessék Japán függőségét a fosszilis energiaforrásoktól.
A második világháború utáni Japán politikai vezetői az ország külpolitikájának legtöbb kérdését az amerikaiakra bízták, a belpolitikáét pedig a befolyásos bürokratákra. A legnagyobb vállalatok irányítása nagymértékben személyes volt, vezetőiket csodálat övezte. Ám az elmúlt évtized során a hivatalnokok hatalmát nagymértékben csökkentették, a korporációk hatalma és gőgje pedig a gazdaság visszaesése nyomán megcsorbult. Közben azonban nem jött létre egy olyan új, erős politikai elit, amely a helyükre léphetett volna. Nem egészen négy év alatt négy miniszterelnök jött és ment, és a legtöbb politikai elemző már a földrengés és a cunami előtt leírta az ötödiket, Kan Naotót. Kan Japán Demokrata Pártja két évvel ezelőtt elsöpörte a politikai életet ötven éven át meghatározó Liberális Demokrata Párt (LDP) virtuális egypártrendszerét. Ám a folytonosság hiánya és a gyakorlatlanság megbéklyózza Kan pártját. A kormányon belül az egyedüli, régebben szolgáló csoport a bürokrácia, amely enyhén szólva bizalmatlan az új vezetés irányában, mivel "génjeiben van" az LDP-vel való kooperáció.
Sem Kannak, sem a főhivatalnokoknak nem volt szavuk Tokió városnegyedeinek váltakozó áramlekapcsolásában, ezt a Tepcóra hagyták, amely előzetes figyelmeztetés nélkül járt el. Ez csak növelte az emberek nyugtalanságát, és rávilágított arra, mennyire hiányzik a megbízható vezető, aki képes megosztani az információt a közvéleménnyel a katasztrófa méreteiről és a vele járó potenciális fenyegetésekről. Az országot felrázni képes hang hiánya a New York-i napilap elemzése szerint annak a rivalizálásnak is köszönhető, amely a bürokraták és a politikusok, illetve a befolyásuk fölött féltékenyen őrködő minisztériumok között alakult ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2011-03-19: Kitekintő - :

Küszöbön a Líbia elleni katonai fellépés

A líbiai kormány azonnali tűzszünetet hirdetett, elrendelve a katonai műveletek leállítását — jelentette be tegnap délután az ország külügyminisztere. Pár órával korábban az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) Líbia fölötti légtérzárlatot jelentő határozatot fogadott el. Músza Kusza külügyminiszter az állami televízióban közvetített nyilatkozatában kijelentette: az ENSZ tagállamaként Líbia köteles tiszteletben tartani a BT határozatait. A váratlan lépést a külügyminiszter a polgári lakosság védelmével indokolta.
2011-03-19: Közélet - :

Kongresszus után

Az elmúlt napok legfontosabb történéseiről számolt be Kelemen Hunor RMDSZ-elnök tegnap Kolozsvárott. Elmondta, csütörtökön az RMDSZ nyolc platformjának képviselőivel találkozott. Ahogyan azt az új alapszabályzat rögzíti, a Plat­formok Konzultatív Tanácsa összeül a Területi Elnökök Konzul­tatív Tanácsát (TEKT) megelőzően.