Japánt a nulláról építik újjá
Kan Naoto japán kormányfő tegnap a nemzethez intézett tévébeszédében felszólította honfitársait, hogy egységbe forrva építsék újjá az országot.
Hozzátette: Japánt a nulláról fogják újjáépíteni, s ebben mindenkinek részt kell vállalnia. Honfitársait bátorítva hangoztatta: ne csüggedjenek, folytassák a kemény munkát úgy, ahogy már a múltban is helyreállították az országot. A heves földrengés, az azt követő szökőár és a nukleáris válság nagy próbatétel a japán nép számára — mondta a politikus. * Rendkívül súlyos baleset történt — jelentette ki tegnap Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője Tokióban. A főigazgató hozzátette: olyan baleset történt, amelynek következményeit nem egyedül Japánnak, hanem vele együttműködve az egész emberiségnek és természetesen a katasztrófa sújtotta térségben élőknek kell felszámolniuk.
Magyar ellenkezés Pozsonyban
Nem fogadta el és nem írta alá a négy visegrádi ország, valamint Bulgária, Románia és Montenegró parlamentjei emberjogi bizottságainak tegnapi pozsonyi találkozóján megfogalmazott közös nyilatkozatot a magyar fél — közölte Lukács Tamás, az Országgyűlés emberjogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottságának elnöke. Lukács szerint a nyilatkozat eredeti tervezete túl általános, szinte semmitmondó volt.
Fekete március Marosvásárhelyen
A huszonegy évvel ezelőtti marosvásárhelyi véres történéseket és az ottani cigányság magyaroknak nyújtott segítségét idézi fel az Egymásnak ítélve — Fekete március Marosvásárhelyen című könyv. Az angol és magyar nyelvű köteteket csütörtökön mutatták be a Budapesten a Terror Házában. Tőkés László európai parlamenti képviselő azt mondta: ritka pillanatai történelmünknek, amikor sikerül helyreállítani a természetes együttérzés és szolidaritás állapotát; a régóta leszakadt, megosztott, egymásnak uszított magyarok és cigányok egymásra találtak Marosvásárhelyen. "Annyira magától értetődően természetes, humánus és emberi volt, hogy éppen ez a varázsa ennek" — fogalmazott. Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára szerint a könyv egyik mondanivalója, hogy elhiggyük, rajtunk múlik, hogyan folytatódik a történet. A könyvben a befogadás, a megaláztatás, az elutasítás egyaránt megjelenik, szép és jó, rossz és igaz történetek. Kifejtette: annak jegyében indult el a fekete március dokumentálása, hogy miközben annyi rossz, de igaz történetünk van, ezekkel szemben azokat a történeteket, amelyek igazak és jók, sorakoztassuk fel. A cigányok, akik akkor kiálltak a magyarok mellett, megakadályoztak egy polgárháborús helyzetet a városban, sok ember életét konkrétan megmentették azzal, hogy a feltüzelt román erőszakot nem engedték eluralkodni — emelte ki az államtitkár.