Telt házas előadást tartott szombaton este Sepsiszentgyörgyön a könyvtár Gábor Áron Termében Romsics Ignác magyarországi történész, egyetemi tanár. A Trianonhoz vezető útról, az akkori politikai helyzetről, a következő évekről szóló történelmi visszatekintő megvilágította azokat az eseményeket, amelyek jelentős változásokat hoztak, és elvezettek a jelenkori Magyarország kialakulásához.
A történész célja, kutatásainak megismertetésén túl, a téveszmék lebontása volt. ,,Mint minden nagy történelmi átalakulást, a trianoni békeszerződést sem lehet egyetlen tényezőre visszavezetni, különösen nem a meseszerű véletlenre" — hangsúlyozta Romsics előadása elején. Érvelése szerint négy alapvető tényező találkozása vezetett egy vesztes háború végén a trianoni békeszerződéshez.
Ezek közül a legmélyebben fekvő ok az Osztrák—Magyar Monarchia soknemzetiségű összetétele volt, az a tény, hogy ez a nagyhatalom nem tudta megfelelően kezelni az itt élő népek jogait és követeléseit. Második okként sorolta a környező kisállamok — Románia, Szerbia — egyre tágabb teret nyerő irredenta törekvéseit, harmadikként pedig, hogy kialakult a nagyhatalmak két, egymással szemben levő frontja. A háborúban részt vevő államok, nemzetiségi csoportok területi célokat fogalmaznak meg, és ezek a célok már pontosan előrevetítik azt, ami a világháború végén Magyarországgal történik — fejtette ki a történész. A térképekkel illusztrált, korabeli idézetekkel színesített, bő hatvanperces előadás számos, sokakat foglalkoztató kérdésre adott választ, tárgyszerűen mutatta be azokat a magyar bel- és külpolitikai körülményeket, amelyek a történelmi Magyarország szétszabdalásához vezettek.
Romsics Ignác előadása a Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központja által Történetek Magyarországról címmel kezdeményezett előadás-sorozat első állomása volt. A közeljövőben újabb jeles történészeket várnak Sepsiszentgyörgyre, akik a közel- és távolmúlt sorsfordító eseményeit mutatják be, ezek hatásait ismertetik meg az érdeklődőkkel.