Évente kétszer, tavasszal és ősszel orvoscsapat vizsgálja százával Hargita megye településeinek gyermekeit. És mert jelenlétüket Moldvában ellenségesen kezelnék, nem ők mennek a csángó gyermekekhez (hátha ennek is eljöhet az ideje!), hanem azokat hozzák át a hegyen.
Legutóbb a múlt héten nagy hajcihő árán, de mégis elengedték egy napra az iskolából a magyarfalusi és pusztinai gyermekeket, hogy Gyimesbükkön vizsgálják meg őket a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat orvosai, akiknek áldásos tevékenységéről lapunkban több ízben tájékoztattunk, de arról ritkán esik szó, hogy szűrőmunkájuknak, határon túli orvoslásuknak hatása nem csak azokra a gyermekekre terjed ki, akiket személy szerint megvizsgálnak, hanem jelenlétük az egészségért cselekvő gondolkodást is ösztönzi.
Amióta Solomon Mária a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének szociális felelőse, annyi minden történt a csángó falvakban egészségügyi szűrés, illetve a súlyos esetek ellátása terén, amit az országos egészségfelmérő program sem ér utol azzal a kuponos vizsgálati rendszerrel, melyet a moldvai falvakban eléggé tessék-lássék módon végeznek.
A gyermekmentő szolgálat segítségével tavaly nyitott hátgerincű lábnyiki kisfiút műtöttek sikeresen Debrecenben, hallássérült gyermeket irányítottak a kolozsvári speciális iskolába, saját kezdeményezésre Lujzikalagorban és Magyarfaluban mértek ingyen vércukrot, vérnyomást és koleszterinszintet, ellenségből baráttá vált a fogmosás a gyermekek körében — sorolhatnánk azokat az apró, de nagyon fontos lépéseket, amelyek megtételéhez nagyon sok kitartásra van szükség.
Abban, hogy az egészségvédelem a napi feladatok részévé vált nagyon sok Hargita és Bákó megyei faluban, igen nagy szerepe van a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak, amelynek önkéntes orvoscsapata Magyarországon és a határokon túl ezrével végzi a szűrést, segít a bajban, és lám, terjeszti az egészségért folytatott küzdelem szükségességét. Mifelénk is ragadós lehetne a példa, s bár a Caritas, a Vöröskereszt és a Diakónia Keresztyén Alapítvány falujárása nélkül betegebb, elesettebb lenne Háromszék idős lakossága, gyermekegészségügy terén olyan több évtizedes űr tátong mifelénk, amit iskolaorvosokkal, helyi szociális gondozókkal, gyermekeikre jobban figyelő szülőkkel kibővített hálózattal lehetne orvosolni. Az már szinte álom, hogy minden községben legyen gyermekorvos.