Háromszéken sokan csak azért válnak hivatásos nevelőszülővé, hogy ezáltal munkahelyhez és állandó jövedelemhez jussanak, ezért fontos, hogy a jelentkezők válogatását, képzését olyan szakemberek végezzék, akik ismerik a legjobban bevált módszereket. Európai uniós program részeként öt ország képviselői tanácskoznak Sepsiszentgyörgyön, megosztva egymással a hivatásos nevelőszülői mesterség sikerét szolgáló tapasztalataikat.
Háromszéken 1999-ben alkalmazták az első hivatásos nevelőszülőket, jelenleg százhatvanan háromszázharmincnégy gyermeknek viselik gondját. A nevelőszülők többsége negyvenöt év fölötti, városon, illetve város közeli faluban él. Tizennégy egy-egy súlyosan fogyatékos gyermeket nevel, heten a harmadik gyermeket is vállalták, öten négy-négy gyermeket fogadtak magukhoz, a többiek két-két gyermekről gondoskodnak. A tizenkét év alatt 2008-ban jegyezték a legtöbb hivatásos nevelőszülőt, százhetvennégyet, időközben az alacsony bérek, a nyugdíjazás, illetve a 25 százalékos bércsökkentés miatt közel húszan elhagyták a rendszert.
A hétfőn kezdődött szakmai találkozó az Egész életen át tartó tanulás elnevezésű EU-programhoz kapcsolódó Grundtvig alprogramban valósul meg, amelyben együtt vesznek részt a Kovászna megyei szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság képviselői lengyel, francia, svéd és magyarországi kollégáikkal. A több mint két éve tartó együttműködés célja új módszerek megismerése a nevelőszülők kiválasztásában, képzésében és támogatásában, valamint javaslatcsomag elkészítése azokkal az ajánlásokkal, melyek révén sikeressé tehető a nevelőszülői mesterség. A sepsiszentgyörgyi találkozó a hároméves pályázat negyedik állomása, júniusban Franciaországban tartják a zárótanácskozást, amikor összegzik a tapasztalatokat.