Európai orvosság romagondra
Európa egyesítette erőit a romák problémáinak megoldásáért, a cél az, hogy a romák ne terhet, hanem lehetőséget jelentsenek – mondta Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke, uniós biztos tegnap Budapesten.
Az Európai Roma Platform első napján a jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztos kifejtette: a magyar soros elnökség sokat tett azért, hogy az EU napirendre vegye a romák integrációját. Sokat dolgozott az ügyért az Európai Parlament és a bizottság is; a tagállamoknak is előre kell lépniük a kérdésben, mert mindegyikben élnek romák – emlékeztetett. A biztos közölte: az Európában élő roma gyermekek mindössze 42 százaléka jár általános iskolába, a többieket – mint mondta – "nem készítjük fel az életre".
Erős földrengés Japánban
7,4-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti részét tegnap, a hatóságok szökőárriadót hirdettek, de a fukusimai atomerőműben nem keletkezett további kár. Az újabb rengés csaknem egy hónappal azután történt, hogy március 11-én a távol-keleti szigetország történetének legerősebb, 9-es fokozatú földmozgását regisztrálták, amely pusztító erejű tengeri szökőárt váltott ki. A CNN amerikai hírtévé szerint a mostani volt a legerősebb utórengés a március 11-i természeti csapás óta. A japán meteorológiai szolgálat bejelentette, egy-két méteres szökőár lehetséges. Mijagi kormányzóságban felszólították az óceán partján élőket, hogy húzódjanak magasabban fekvő helyekre, ám utóbb lefújták a cunamiriadót. A március 11-i földrengés által kiváltott, tíz méter magas tengeri szökőár ugyanebben a kormányzóságban szinte mindent lerombolt, ami az útjába került. A természeti csapásban 28 000 ember halt meg vagy tűnt el, a fukusimai atomerőműben pedig súlyos üzemzavarok keletkeztek, amelyek egy részét azóta sem sikerült felszámolni.