Portugália még nem folyamodott hivatalos formában az Európai Unió pénzügyi támogatásáért, de az Európai Bizottság szóvivője szerint erre rövid időn belül sor kerülhet. A támogatásról várhatóan a június 5-i portugáliai választások előtt megszületik a döntés, majd igen rövid időn belül átutalják az első hitelrészletet is.
José Sócrates miniszterelnök (képünkön) szerdán jelentette be a portugál kormány döntését, hogy pénzügyi segítségért fordul az Európai Unióhoz. A bejelentést követően csütörtökön számottevően nőtt a portugál bankok részvényeinek árfolyama a lisszaboni értéktőzsdén, mert a piac úgy ítéli meg, hogy a mentőcsomag véget vet az országgal kapcsolatos bizonytalanságnak. Mérsékli annak a kockázatát, hogy rövid távú likviditási hiány lépjen fel a bankok között, amelyek az elmúlt 12 hónapban nem tudtak adósságpapírt kibocsátani a tőkepiacokon. Egyelőre még nem tudni, hogy Lisszabon mekkora összeget kér az Európai Uniótól, sajtóértesülések szerint 60–80 milliárd euróról lehet szó. A tárgyalások már zajlanak Portugália megsegítéséről – erősítette meg Angel Gurría, a legfejlettebb ipari államokat tömörítő nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet főtitkára is.
Sócrates szerdai bejelentése fordulat Lisszabon pénzügypolitikájában, a kabinet ugyanis a piaci nyomással dacolva, az ország rohamosan romló pénzügyi helyzete ellenére hónapokig ellenállt a nyomásnak, hogy külső segítséget kérjen. A kormányfő tévébeszédében azzal érvelt ügyvezető kormányának döntése mellett, hogy a lisszaboni parlament nemrégiben elutasította a további költségvetési megszorító intézkedéseket, emiatt pedig romlott az ország pénzügyi helyzete, amely végül elkerülhetetlenné tette a segélykérést. Portugália pénzügyi helyzete a múlt hónapban fordult különösen rosszra, miután lemondott a kisebbségben kormányzó, szocialista vezetésű kabinet. Ennek hatására az állampapírok átlaghozamai magasba szöktek, a hitelminősítők sorozatban leértékelték a portugál szuverén és banki adósságok osztályzatát, a portugál bankok a héten pedig arra figyelmeztettek, hogy esetleg nem lesznek többé képesek állampapírokat vásárolni.
Amadeu Altafaj Tardio, a brüszszeli uniós végrehajtó testület szóvivője csütörtökön bizonyosnak nevezte, hogy az uniós mechanizmusokat igénybe véve a kérésnek eleget tesznek. Egy másik EU-forrás úgy vélekedett, hogy az uniós támogatás gyorsan végigszaladhat a jóváhagyási folyamaton, és a megállapodás már a június elejére tervezett portugáliai választás előtt megszülethet. Tardio azt is hangsúlyozta, hogy a támogatás feltételhez kötött lesz, ami minden bizonnyal azt jelenti, hogy Portugáliának megfelelő konszolidációs programmal kell előállnia.
Az uniós szabályok szerint a támogatás nagyobb részét az euróövezeti országok kétoldalú formában nyújtják a nehéz helyzetbe került zónatagoknak. Korábban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is jelezte, hogy hivatalos megkeresés esetén kész segíteni Lisszabonnak. Több forrás nyilatkozott arról is, hogy további euróövezeti országoktól nem várható, hogy uniós segítséget kell igénybe venniük.
Portugália Görögországot és Írországot követi ezen a téren, és bár a sajtóban következőként Spanyolországot is emlegetik, a bizottság megítélése szerint Madrid jó úton jár, és nem kell számolni azzal, hogy az unió támogatására szorul. Altafaj Tardio is elismerte ugyanakkor, hogy Spanyolországnak is "fontos gazdasági kihívásokkal kell megküzdenie". Az Európai Bizottság már szerda este megerősítette: Sócrates értesítette José Manuel Durao Barroso elnököt Lisszabon ama szándékáról, hogy kérni fogja az unió pénzügyi támogatást szolgáló mechanizmusának beindítását. Barroso arról biztosította partnerét, hogy a kérést a lehető leggyorsabban és a vonatkozó szabályoknak megfelelően fogják megvizsgálni.
A spanyolok még tartják magukat
Spanyolország nem kerül abba a helyzetbe, mint Portugália, amely harmadik tagállamként segítségért fordult az Európai Unióhoz – jelentette ki Angel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet főtitkára. Úgy vélte, hogy ezeket az államokat nem lehet egy kalap alá venni. Mint mondta, "Spanyolországnak nem lesznek olyan problémái, mint amilyenekkel Portugália küszködött." Spanyolországban az elmúlt egy évben több átalakítást is lehetett látni, foglalkozott a hiánnyal, a munkaerő-piaci problémákkal, a nyugdíj kérdésével és a pénzügyi rendszerrel is – tette hozzá. A főtitkár szerint ugyan még "nem szabad győzelmet kiáltani", de Spanyolország problémái lényegét leküzdötte. Ezt támasztja alá szerinte az is, hogy a spanyol államkötvény felára csupán két százalékpont.