"A fának légzésre és sűrű élénkítő mozgásra van szüksége,
amelyet szél, eső, fagy idéz elő, máskülönben könnyen kiszárad.
Éppígy igen nagy szüksége van az emberi testnek is mozgásra,
aktivitásra, komoly testgyakorlatokra vagy játékokra."
(Comenius Johannes Amos)
Gyepszőnyeggel borított, tágas udvaron emelkedik az egyházi tulajdonban lévő épület, mely otthont ad a hatolykai iskolának és óvodának.
Az óvoda egyetlen termében Fejér Imelda óvónő és tizenkét óvodás fogad. Nem túl nagy a terem, s ebben kellett mindennek helyet biztosítani. Mindennek, így a babaház-, a bábszínház-, építő- és tisztálkodási saroknak, a játékokkal megrakott polcoknak és mindennek, amire szüksége van a tizenkét gyereknek. Gondolom, nem volt könnyű...
– Minden reggel, így ma is – mondja az óvónő – reggeli tornával kezdtük a napot, aztán megbeszéltük az előző nap otthoni eseményeit, s miután jól kibeszéltük magunkat, következett a szabad tevékenység. Mindenik gyerek maga választotta meg, hogy melyik sarokba húzódik, mivel akar játszani. Miután kijátszották magukat, következett a román nyelv gyakorlása, éneket tanultunk, a Vine, vine primăvara (Jön, jön a tavasz) című dalt. Hogy milyen jól, azt azonnal bizonyították is a gyerekek, rázendítve a dalra.
– Amikor csak tehetjük – folytatta mondandóját az óvónő –, beiktatjuk a játékot, hiszen játszva könnyebben tanulnak. Szeretnek, nagyon szeretnek játszani, szerepelni. Egyébként a szabad tevékenység során nagyon jól bizonyítják, hogy életük legfontosabb tevékenysége a mozgás, ami semmi mással nem pótolható. Látni, érezni, hogy mozgásaktivitásuk kísérője a minden iránt megnyilvánuló kíváncsiság, mely kétségtelenül segíti őket beilleszkedni a felnőttek által kiépített és működtetett világba...
– Milyen a kapcsolat a szülőkkel?
– Jó, érdeklődéssel követik gyerekeik fejlődését, igyekeznek együttműködni velünk, segítenek, ha kell. Egyébként is idevalósi vagyok, jól ismerem őket.
*
Az utolsó szünetre vonul ki az iskolások maréknyi csapata, így aztán nyugodtan beszélgethetünk Csorba Edit tanítónővel.
– A négy összevont osztályban – mondja – 14 gyerek jár – két első, öt második, két harmadik és öt negyedik osztályos... Ami a testnevelést illeti, heti két óránk van. Én tartom. Korábban volt szakos testnevelő tanárunk, de mert nem volt címzetes, megszűnt a hatolykai munkalehetősége... Nem könnyű tantárgy a testnevelés. Télen például ebbe a nem nagy terembe szorultunk. Van egy tornamatracunk, aztán egyéb semmi. Jó lenne, ha volna két-három bordásfal, egy bak, egy tornapad... Az önkormányzat, a falu támogatásából ezek kiestek. Így aztán a tornaórákon, ahogy tudtam, úgy igyekeztem a különböző izomcsoportok foglalkoztatására, fejlesztésére, igyekeztem fejleszteni ütem- és ritmusérzéküket, egyensúlyérzéküket a különböző statikus gyakorlatokkal – mérleg, híd, spárga –, dinamikus gyakorlatokkal, mint például a gurulófordulások, has- és hátizomgyakorlatok, na meg a játékokkal, természetesen, az adott lehetőségeinkhez mérten. Na de itt a tavasz, s egy kicsit fellélegzünk. Tágas udvarunk van, ahol a gyerekek gyakorolhatják a futást, ugrást, dobást, játszhatnak futó-, fogójátékokat, gyakorolhatják a különböző váltóversenyeket, labdás játékokat (labdát tudnak hozni, ha a szükség úgy kívánja). Az udvaron tehát jobban kibontakozhatnak. Na persze, nagy sportjátékokra a kis létszám és az ezen belüli nagy korkülönbségek miatt nem adatik lehetőség. Így aztán nem tudtunk és nem tudunk részt venni az iskolás versenyeken... Higyje el, szívesen mennék, vinném a gyerekeket, mert tudom, kell a verseny, ha azt akarjuk, hogy eredményesebb legyen a munkánk, melyre önként vállalkoztunk.
– Terve, álma, vágya?
– A jövőben is megmaradhasson az iskola. Ehhez tizenkét gyerek kell, félő, hogy nekünk csak tizenegy lesz. Szomorú.
És elgondolkoztató. Hosszú csend következett. Közben elindultunk az udvar felé. A kijárati ajtó mellett egy táblán, melyet a tanítónő helyezett oda, Albert Camus francia költő idézetére figyelek fel: "Felelős vagy azokért, akik megbíznak benned."
Meggyőződésem, a két hatolykai pedagógus nagyon is érzi s vallja Camus igazát. De arról nem vagyok meggyőződve, hogy az iskolához valamilyen formában kötődő mások is érzik, vallják ezt az aranyigazságot.