Anyaországon kívülMegállítani a magyar népességfogyást

2011. április 20., szerda, Világfigyelő

A készülő nemzetpolitikai stratégiában központi szerepet kap a népességfogyás megállítása a határon túli magyarlakta területeken – mondta Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár az Országgyűlés szakbizottsága előtt tegnap.

Kiemelte: az idei év nagyon fontos a demográfiai felmérések szempontjából, a környező országok szinte mindegyikében ekkor rendezik a népszámlálásokat.
A helyettes államtitkár elemi fontosságúnak nevezte, hogy ezeken a külhonban élők minél nagyobb arányban vallják magukat magyarnak, és vállalják identitásukat. Meg­jegyezte: ez azért fontos a pontos nemzetpolitikai stratégia megalkotása mellett, mert a szomszédos államokban a különböző kisebbségi, így nyelvhasználati jogokat a népesség arányszámához kötik. A népszámlálás során fontosnak tartotta, hogy a családtagok azokat is bediktálják, akik valamilyen oknál fogva nincsenek otthon, például külföldön vállalnak munkát. Kitért arra a jelenségre is, hogy a magyar nyelvet hétköznap egyébként használók nemzetiségként már nem feltétlenül tüntetik fel a magyart. Ennek egyik oka lehet, hogy már esetleg nem kötődnek annyira a nemzeti kultúrához, önazonosságuk nincs meg, hiányoznak a kapcsolattartás intézményei, amelyek az identitást erősíthetnék. Hasonló a helyzet a vegyes házasságoknál is, ahol szintén nagyobb az esély az asszimilációra.
Répás Zsuzsanna szerint ar­ra lehet számítani, hogy összes­ségében a Kárpát-medence külhoni magyar közösségeihez 2001-hez képest 230–250 ezerrel kevesebben tartoznak. Erdélyben és Vajdaságban a migráció és az alacsony születésszám, míg Felvidéken az asszimiláció a domináns – tette hozzá a helyettes államtitkár. Kifejtette: az előző népszámlálás óta Felvidéken 60 000-rel, Kárpátalján 9000-rel, a Vajdaságban 40–45 ezerrel, míg Erdélyben 120–130 ezerrel csökkent a magyarság lélekszáma. Répás Zsuzsanna szerint ez a tendencia akkor változhat meg, ha a kisebbségben élők nagyobb arányban vállalnak gyermeket, mint a többségiek, s erre pozitív példaként említette az erdélyi magyar értelmiséget. Fon­tosnak tartotta, hogy a magyar nyelv presztízse felértékelődjék, ez szintén esélyt jelenthet az asszimilációval való szembenállásra. A magyar kormány igyekszik ilyen irányú lépéseket tenni – mondta, és kitért még a magyar intézményrendszer és a civil szervezetek megerősítésének szükségességére is.
Kérdésre válaszolva Répás Zsuzsanna egyetértett azzal, hogy jó lenne megemelni az oktatási-nevelési támogatás összegét. Amint az ország teljesítőképessége ezt megengedi, reményei szerint ez meg is történik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2011-04-20: Világfigyelő - :

Bírálják az új alkotmányt (A Velencei Bizottsághoz fordultak)

Az Európa Tanács közgyűlése kérte az alkotmányos kérdésekben tanácsokkal szolgáló Velencei Bizottság véleményét az új magyar alkotmányról. Május 18-án Budapestre utaznak a Velencei Bizottság szakértői, s júniusban Stras­bourgban jelentést terjesztenek a tanács parlamenti közgyűlése elé.
2011-04-20: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Az EU felé
Két újabb EU-csatlakozási témafejezetet sikerült lezárni Horvátországgal – jelentette be az erről folytatott tegnapi brüsszeli tárgyalás után Martonyi János, az EU soros elnökségét ellátó Magyarország külügyminisztere. A sajtótájékoztatón Stefan Füle bővítési EU-biztos elmondta, hogy a mezőgazdaságról és vidékfejlesztésről, valamint a strukturális, illetve kohéziós alapokat kezelő regionális politikáról szóló témafejezet olyan két terület, amely együttesen az EU költségvetéséből a kifizetések mintegy háromnegyedét fedi le.