Barack Obama amerikai elnök tegnap, egy évvel a Deepwater Horizon fúróplatformon bekövetkezett robbanás után nyilatkozatban fogadta meg, hogy megtesz mindent, ami szükséges a Mexikói-öböl partvidékének helyreállításáért. A robbanást követő olajkitörés az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb környezetszennyezését okozta.
Egy évvel azután, hogy a Mexikói-öbölben a Deepwater Horizon nevű olajfúrótorony felrobbant, majd az olajkútból 153 napon keresztül mintegy 651 millió liter olaj ömlött a tengerbe, úgy tűnik, az öböl élővilága a borúlátó jóslatokkal ellentétben megmenekült a teljes kipusztulástól. Azonban – ha nem is tűnt el minden élet az öbölből – az állatok, az emberek és a korábban virágzó gazdaságok továbbra is a túlélésért küzdenek, az olajkút üzemeltetője, a BP pedig nem sokat segít nekik ebben. "Borzasztó nagy a szennyezettség, de azért ez nem a világ vége" – fogalmazott Edward Overton, a Louisianai Egyetem környezettudomány professzora az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb természeti katasztrófájával kapcsolatban. "Sokan azt gondolták, hogy ez a szerencsétlenség évtizedekre kipusztítja az öböl élővilágát, de közel sem ez a helyzet. Egyik ilyen jóslat sem vált be" – tette hozzá.
Sovány vigaszt jelent ez azoknak az embereknek, akik egész életükben halászatból vagy tengeri állatok tenyésztéséből éltek. Egy jobb évben Louisiana állam part menti vizeiből közel hatezer tonna osztrigát halásznak ki, ehhez képest tavaly feleennyit sikerült a tenyésztőknek megtermelniük. "1950 óta csak ötször fordult elő, hogy 3500 tonnánál kevesebb osztrigát szüreteltünk" – mondta Olivia Watkins, a Lousianai Élővilág és Halállomány Hivatal munkatársa. A BP ígéretet tett, hogy 15 millió dollárral támogatja az osztrigatenyészetek helyreállítását, ám a pénz eddig még nem érkezett meg a gazdaságokhoz.
"Miközben a BP el van foglalva azzal, hogy milliókat költsön az osztrigaipar és a part menti halászatok újjáépítésére vonatkozó ígéreteinek betartását bizonyító hirdetésekre, rengeteg projektet hanyagoltak, amelyek visszaadták volna az osztrigatenyésztők munkáját" – hangsúlyozta Randy Pausina, aki szintén az Élővilág és Halállomány Hivatalnál dolgozik. Meglepő költségekbe verte magát az a svájci cég, a Transocean Ltd is, amelynek a tulajdonában állt a felrobbant fúrótorony: az al-Dzsazíra pánarab hírportál információi szerint a vállalat vezetői több százmillió dolláros jutalmat kaptak tavaly év végén, amiért "biztonsági szempontból a cég történetének legjobb évét" zárták le. Az osztrigatenyészetek helyreállításán túl a BP – Barack Obama amerikai elnök unszolására – további húszmilliárd dollárt különített el kompenzációs célokra. Eddig 500 000-en jelezték, hogy részesülnének ebből az összegből, amelynek kifizetése azonban évekig is elhúzódhat, mivel a Transocean Ltd és a BP bíróságon szeretné eldönteni, miért melyikük a felelős.