Sarkos szavakGotovina, a hős

2011. április 21., csütörtök, Világfigyelő

Ott, ahol és amikor még létezett Erkölcs: a nagybetűs, és nem az, amelynek nevében lopnak, előnyt kovácsolnak, s egyenlő elbírálást kérnek a tolvaj és áldozata számára: nos, azokon a helyeken és időkben még hadvezéreket nem ítéltek börtönbüntetésre.

Igen, tudom én is, vae victis, és a hasonlók: de lám, az Európai Unió még mindig tud újat nyújtani – jaj a győzteseknek is. Mert van, aki áldozat árán megnyeri a háborút, és van, aki szemrebbenés nélkül hasznot húz a békéből. A kettő véletlen sem ugyanaz.
Ante Gotovina 24 év börtönbüntetést kapott a hágai bíróságon, s hogy ez miért történt, arra a választ ne keressük imáinkban, mert erre még a Jóisten is csóválná a fejét.
Pedig valahol logikus, ami történt. Nem feltétlenül kell Gotovina tábornokot ismerni ehhez, elég a mai világunkat megnézni: és hát, igen, természetes, ami történt.
Egy nemzeti jelképet, egy hadvezért megölni a csatatéren, vagy utána, a bosszú jegyében: emberi gyarlóság, érthető, része az összemberi indulatoknak. Börtönbe zárni azt, aki megharcolta a "jó harcot", szabadságot, békét teremtett ennek árán, és önbecsülést, jövőt adott egy nemzetnek: nos, ez az, ami mégiscsak sajátja ennek a mi szép új világunknak.
Eddig azt hittem, csak az Amerikai Egyesült Államok volt képes története sötétebb korszakaiban ketrecbe zárni Ülő Bikát, vagy Ezra Poundot, a költőt: de hát gyorsan felzárkóztunk.
Ante Gotovina nem szent, és egészen bizonyos, nem ártatlan. Senki nem ártatlan, sem én, aki ezt írom, sem az olvasó, aki ezt olvassa. De Ante Gotovina egy nép – és nem akármilyen nép! – hőse, aki szabadságot vívott ki nemzete számára egy velejéig romlott, kegyetlen és elvetemült háborúban. Kesztyűs kézzel, mosolygós pezsgőspohár-diplomáciával mai napig kulturális autonómiáért harcolgatnának – eredménytelenül – horvát testvéreink. De, hál’ Istennek, nem így történt.
Ante Gotovina mellett ott kellene ülnie bizony a mi nagyságos fejedelmünknek, Rákóczinak, de Bem apónak, és sokan másoknak is: Ante Gotovina mellett sokan kellene üldögélnünk, még legalább 24 évig, amennyit ő kapott.
Ami azt illeti, jobb társaság lenne, mint azokkal élni együtt, akikkel hallgatólagos egyetértésben elítélték.
De nekünk ez jutott. Gotovinának pedig a mártírium nehezebb formája. De attól ő az marad, aki egy nemzet és a világ jobbik része számára: a Hős.
Gotovina, heroj. Mindannyiunké.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2011-04-21: Világfigyelő - :

Egy éve történt az olajkatasztrófa a Mexikói-öbölben

Barack Obama amerikai elnök tegnap, egy évvel a Deepwater Horizon fúróplatformon bekövetkezett robbanás után nyilatkozatban fogadta meg, hogy megtesz mindent, ami szükséges a Mexikói-öböl partvidékének helyreállításáért. A robbanást követő olajkitörés az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb környezetszennyezését okozta.
2011-04-21: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Feljelentette Berényi Józsefet az SNS
Feljelentette Berényi Józsefet, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnökét tegnap a pozsonyi belügyminisztériumban a Szlovák Nemzeti Párt (SNS).