Védjük meg emlékműveinket
Közös húsvéti felhívással fordult a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a magyarországi Emberi Méltóság Tanácsa (EMT) a Kárpát-medencei magyarsághoz, fogjon össze a régióban található magyar emlékhelyek megvédéséért, és emelje fel szavát a szoborgyalázások ellen.
Az idei évben négy hónap alatt közel tucatnyi magyar emlékhelyet, szobrot rongáltak meg a Kárpát-medencében – hívja fel a figyelmet Berényi József, az MKP és Lomnici Zoltán, az EMT elnöke. A kassai Esterházy-szobor és a vereckei honfoglalási emlékmű után erre a sorsra jutott az Ungvár főterén álló Petőfi-szobor is. Marosvécsen Wass Albert síremlékét gyalázták meg, Aradon a Magyar–román Megbékélés Parkjában álló Szabadság-szoborcsoportot rongálták meg, néhány héttel ezelőtt pedig a délvidéki Adán takarták le Damjanich János szobrát, és további emlékhelyeket is megrongáltak.
Damjanich ellen
Határozatban ítélte el a vajdasági Ada képviselő-testülete a városban álló és márciusban szerb tiltakozást kiváltó Damjanich-emlékművel kapcsolatos mindennemű provokációt. Csonka Áron, a képviselő-testület elnöke szerint bebizonyosodott, hogy az 1848–49-es forradalomban és szabadságharcban küzdő, a tizenhárom aradi vértanú közé tartozó Damjanich János domborművének felállításánál minden törvényesen történt. Stanka Mihajlov, a Szerb Haladó Párt képviselője kitart amellett, hogy Damjanich János szobrának nincs helye Ada központjában, nem tekinti lezártnak az ügyet, és a szerbiai országos ügyészséghez, a vajdasági tartományi ombudsmanhoz, valamint a szerb kulturális minisztériumhoz kíván fordulni. A forradalom és szabadságharc szerb származású tábornokának emlékművét a március 15-i ünnepségek részeként avatták fel. Az emlékmű felállítása ellen három szerb párt tiltakozott arra hivatkozva, hogy Damjanich szerbellenes volt. A pártok az emlékmű eltávolítását követelték. Március 24-én fekete fóliával takarta le az emlékművet a Szerbiai Demokrata Párt két vajdasági tartományi tisztségviselője.
Gálaesttel köszöntik az új alkotmányt
Budapesten, valamint nyolc vidéki helyszínen, illetve Kolozsváron is egy időben, április 25-én, hétfőn 19 órakor kezdődő gálaestekkel köszöntik Magyarország új alaptörvényét. A fővárosi Művészetek Palotájában a Himnusszal és Schmitt Pál köztársasági elnök köszöntőjével kezdődik ünnepi hangverseny, az államfő közszolgálati médiumok által közvetített beszédét valamennyi helyszínen élőben követhetik a meghívottak.
Az alaptörvény belügy
Václav Klaus cseh államfő szerint az alkotmány kulcsfontosságú dokumentum, s mint ilyen, minden ország teljes tulajdona. "Én ezt teljes mértékben tiszteletben tartom, s azt gondolom, hogy ezt kellene tenniük másoknak is" – jelentette ki a cseh köztársasági elnök tegnap Prágában a Schmitt Pál magyar államfővel tartott közös sajtóértekezleten. Klaus elmondta: Schmitt-től részletes tájékoztatást kapott a magyar alaptörvényről, és már ő maga is áttanulmányozta.
Amnesztiát ajánlanak az elnöknek
Ali Abdalláh Száleh jemeni elnök, aki ellen heves tüntetések folynak, lehetőséget kapott a harminc napon belüli lemondásra, olyan garanciával, hogy nem kell bíróság elé állnia – jelentette ki Haszan Zájid magas rangú ellenzéki vezető. Ha az államfő beleegyezik, akkor feladatköreit átadja alelnökének harminc napra, s ezalatt hivatalosan is benyújtja lemondását. Az alelnök ezután két hónapig töltené be az ideiglenes elnöki tisztséget, majd új államfőt választanának.