Hetven éve nem volt ilyen kései húsvét

2011. április 23., szombat, Kitekintő

Közel hetven éve nem volt ilyen későn a húsvét. A Magyar Csillagá­szati Egyesület (MCSE) honlapján szereplő elemzés szerint húsvét vasárnapja a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte (húsvéthatár) utáni első vasárnap. Idén március 19-én este telihold volt, a tavaszi napéjegyenlőség viszont csak március 21-én 0 óra 21 perckor következett be.

Ez azt jelenti, hogy a napéjegyenlőséggel kezdődő csillagászati tavasz első teliholdjára egészen április 18-áig, majd egy teljes hónapot kellett várni. Ez a telihold ráadásul hét elejére esett, ami az amúgy is hosszú várakozást még majdnem egy teljes héttel megtoldja, hiszen a következő vasárnap csak április 24.
"1943 óta, tehát az elmúlt 68 évben nem esett ilyen kései időpontra a húsvét, mint ahogy 2038-ig sem esik. Akkor viszont még egy nappal később, április 25-én lesz húsvétvasárnap, ami a lehetséges legkésőbbi időpont is egyben" – áll a MCSE honlapján. Egyaránt ritka a húsvétvasárnap lehetséges két legkorábbi (március 22. és 23.) és két legkésőbbi időpontja (április 24. és 25.). A lehetséges két-két legkorábbi és legkésőbbi dátum egyike sem fordul elő háromnál több alkalommal az 1900-tól 2199-ig terjedő időszakban; sőt, a háromszáz év alatt egyszer sem esik március 22-re a húsvétvasárnap. Március 22-i húsvétvasárnap legutóbb 1818-ban volt, a következő ilyen alkalomra pedig 2285-ig kell várni.
Az egymást követő években a húsvéti holdtölte többnyire tizenegy nappal kerül korábbra. (Közelítőleg ennyi a naptári év és tizenkét holdhónap hosszának különbsége.) Ter­mészete­sen, amint a (számított) telihold a nap­éjegyenlőséget megelőzné, a szabály alapján csak az egy hó­nap­pal később esedékes holdtölte vehető figyelembe húsvéthatárként. Ez az ugrás az ünnep jelentősebb mértékű későbbre tolódását eredményezi.
A mostani késői húsvét garantálja, hogy jövőre egy vagy két héttel korábbra kerül az ünnep, április 8. lesz húsvét vasárnapja. Ez egyébként pontosan a lehetséges intervallum közepe. A dátum szempontjából tehát átlagos húsvétnak mondható. 2013-ban egy héttel kerül korábbra, az ünnep márciusban kezdődik, de a locsolkodásra már áprilisban kerül sor (március 31.–április 1.). A fentiek miatt ezután megint későbbi időpontnak kell következnie: így 2014-ben, amikor április 20-ra kerül a húsvétvasárnap.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-04-23: Kitekintő - :

Time-lista a legbefolyásosabbakról

Az amerikai Time magazin közzétette az általa a világ legbefolyásosabbnak tartott száz személyéről készített listáját, amelyen számos meglepetésnév is szerepel. A legek között húszan a szórakoztatóipart képviselik.
2011-04-23: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Ha eljön húsvétnak gyönyörű ideje

Határkerülés Kézdialmáson
A húsvét ünnepének misztériuma a katolikus lexikon megfogalmazása szerint Jézus Krisztus szenvedése, halála és föltámadása. Az ember megváltásának és Isten tökéletes megdicsőítésének művét a hittudomány szerint az Úr Jézus teljesítette be, elsősorban áldott szenvedésének, a halálból való föltámadásának és dicsőséges mennybemenetelének húsvéti misztériuma által. Szenvedését és halálát úgy vállalta, mint vértanúságot. Húsvét a keresztény világ legnagyobb ünnepe. Nem volt mifelénk Európában, de a világon sem olyan politikai rendszer, amely teljességgel meg tudta volna tiltani a keresztény emlékezés ünnepét, sem a keleti ortodox világban, sem pedig a legkeményebb kommunista diktatúra idején. Megszorítások voltak ugyan a kelet-európai országokban, de arra már nem volt erejük és bátorságuk az ideológiai magasságokba emelt ateista erőknek, hogy durván behatoljanak a templomokba, a családok belső lelki életébe. Húsvét erőteljesen átitatódott a különböző nációk népi sajátosságaival, szokásaival, amelyek ma is azt szolgálják, hogy jelképeikkel emlékeztessenek az ünnep üzenetére, a régi húsvétok hagyományaira, legalábbis mifelénk, a Székelyföldön, Háromszéken és Erdővidéken, szebbé, bensőségesebbé varázsolják ezt a vallásos ünnepet.