Régi-új községek látószögünkben

2007. október 18., csütörtök, Máról holnapra

Ha valakiknek volt valami kétségük afelől, hogy az adminisztratív és gazdasági önállósulás útjára lépő, a szándékos elsorvadás ösvényeire szorított, faluvá nyomorított nagy múltú községek, amikor újra községi státust szereznek, a mára megsokasodott feladatkörökkel nem tudnak megbirkózni, azoknak azt kell ajánlani, hogy látogassanak el bármelyik ilyen településre.

Dálnokba, Esztelnekre, Bükszádra, Málnásra vagy bárhová. Hogy magukat ne unják, a látogatók választhatnak falunapi ünnepségi alkalmakat, de bekapcsolódhatnak az új községek által kiépített testvértelepülési kapcsolatok programjaiba is.

Háromszéken minden olyan esetben — elnézést azoktól, akiknek a települését nem említem —, szóval megyénkben mindenik régi/új község, amelyben merték vállalni a szervezéssel, a lakossági szavazással, a jóváhagyatási kérelmekkel és beadványokkal terhelt bonyodalmakat és nehézségeket, s létrehozták az új helyi adminisztrációt, szinte egyik hétről a másikra nyerte vissza valamikori önbizalmát, lokálpatrióta büszkeségét. Megpendült és megpezsdült az élet. Épületfelújításokra, utak, utcák, terek rendbetételére került sor. Megszépültek, tisztábbak lettek a volt falvak.

A háromszékiek szerencsés helyzetben vannak. Az itteni települések olyan történelmi múlttal és tapasztalattal rendelkeznek, amely nem egy esetben messze felülmúlta azon községekét, amelyek szárnya alá rendeltettek.

Csak találomra ragadjuk ki a dálnoki példát. Felújított utak, utcák, kitakarított — egykor elképesztően és veszélyesen szennyezett — patakmeder, felújított tanácsház, sportpálya, irodalmi és kulturális rendezvények, a Kárpát-medencére kiterjedő kapcsolatok, hét határra szóló, tartalmas falunapok...

A nagy régió, a székelyföldi autonómia bástyái lehetnek-lesznek ezek a nagy ambíciókat tápláló új községek a régiekkel együtt, ha képesek a sok esetben közönyössé vált, eltunyult állapotból kikecmeregni.

Háromszéken a régi községközpontok visszaállításának még számos lehetősége van. Azért ajánljuk, tessék megtekinteni, mire vitték a falusorsba visszataszított települések alig néhány év alatt, miután újra községközpontokká váltak, és ne csodálkozzanak, hanem kövessék példájukat, ahol erre adottság és lehetőség van.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2007-10-18: Közélet - Simó Erzsébet:

Kevesebb gyermeket felejtenek a szülészeten

Az idén jelentősen csökkent a kórházban felejtetett újszülöttek száma — tudtuk meg a Megyei Kórház csecsemőosztályának szociális asszisztensétől, Nagy Annától.
2007-10-18: Közélet - Farkas Réka:

Tervezőt cserélnek (Megyei kórház)

Hamarosan folytatódhat a megyei kórház felújítása, megszületett az egyezség, a marosvásárhelyi tervező átadja az eddig elkészült dokumentumokat, és egy sepsiszentgyörgyi mérnököt — Csatlós Hubát — bíznak meg a további tervezéssel.