Romániában a kilencvenes években – mivel mindenki gyorsan és könnyen akart pénzhez jutni – divatosak voltak a pilótajátékok, s a kárvallottak a hírhedett kolozsvári Caritas bukása után sem okultak. Így szervezhette meg a nemrég Indonéziából külön repülőgéppel (?!) hazazsuppolt Gelsor-igazgató, Nicolae Popa az újabb, egész országot lefedő FNI (Országos Befektetési Alap) elnevezésű piramisjátékát.
Elvileg az első körökben még nyerhetnek is a szerencsésebbek, ellenben a piramisjátékok logikája, hogy a résztvevők körének állandóan bővülnie kell. Mivel a FNI lehetőségei Romániára korlátozódtak, eleve behatároltak voltak, s a csőd elkerülhetetlennek látszott... Az eredmény ismert, a pénz eltűnt, és eltűntek a felelősök is. Hogy a pénzzel mi lett, s pontosan hány millió tűnt el, ma sem lehet tudni, mindenesetre hátborzongatóan szép summa... A Gelsor cég vezetőit felelősnek találták a bukásért – több mint háromszázezer kárvallott követelte befektetését –, s tizenöt év börtönre ítélték. Popa akkor még, amint kiderült, valahol Indonéziában bujkált, a Törökországba szökött Ioana Maria Vlas hamarabb hazakerült, és le is ülte büntetését, nemrég szabadult.
Popa hollétére bizarr körülmények között, az elnökválasztási kampány során derült fény, Mircea Geoanăval vitázva jelentette ki a győzedelmes Traian Băsescu, hogy Indonéziában van, s hamarosan hazahozzák. A dolgot bonyolította, hogy Románia és Indonézia között nincs kiadatási egyezmény, ám a malmok, ha lassan is, de őröltek, és a hír bejelentése után két évvel, húsvét előtt hazakerült a fiatal Cojakra emlékeztető, mefisztói küllemű Nicolae Popa is, aki az indonéziai repülőtéren kijelentette: harcolni fog, mert ártatlannak érzi magát. Ha új bizonyítékokkal jön elő, nem zárható ki a perújrafelvétel sem. El lehet képzelni, hogy akkor a sértődött Ioana Maria Vlas is kinyitja a száját. Bekerülhet az ügybe a sajtómágnás Sorin Ovidiu Vîntu is, akit az első per után bizonyítékok hiányában felmentettek ugyan, de később lehallgatott telefonbeszélgetései alapján azzal vádolták, hogy anyagilag segítette a szökésben lévő Popát. Hogy a FNI elherdált pénze előkerül-e, hollétére fény derül-e, nem tudni!
Az állam a kárvallottak egy részének bizonyos összeget már fizetett, de értelemszerűen még mindig óriási a követelés. Ez a per teremthet "világosságot" Románia elmúlt évtizedeinek legnagyobb korrupciós botrányában. Már csak ezért is kíváncsian várjuk, mire jut a "független" ügyészség és bíróság?