A főügyészség vizsgálódik a Csala-ügyben
A Legfelső Semmítő- és Ítélőszék ügyészsége átvette Csala Zsolt gyergyóalfalvi alpolgármester meggyilkolásának ügyét. Laura Codruţa Kövesi legfőbb ügyész tegnap elrendelte, hogy a gyilkosság ügyének kivizsgálása a Hargita Megyei Törvényszék hatásköréből átkerüljön a főügyészséghez.
Az országos vádhatóság közleménye szerint az ügy áthelyezését az eset bonyolultsága, a Hargita megyei ügyészségnél tapasztalható létszámhiány, illetve a gyilkosságot övező fokozott médiafigyelem indokolja. Mint ismeretes, Csala Zsoltot, Gyergyóalfalu alpolgármesterét nagypénteken gyilkolták meg borzonti nyaralójában lőfegyverrel, testén három lövés nyomát azonosították.
Szabadulnának Csekétől
A jövő héten a képviselőházban benyújtandó, egészségügyi témájú indítványban a Szociáldemokrata Párt Cseke Attila miniszter lemondását követeli, akit az egészségügyi rendszer összeomlását okozó politikákkal vádolnak. Az SZDP szerint Cseke Attila intézkedései kuszák, a tárcavezető pedig nem érti az egészségügyi rendszer működését. Graţiela Drăghici, a párt egészségügyi szakosztályának alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: valamennyi statisztika azt mutatja, hogy Románia európai viszonylatban az élen áll a gyermekelhalálozás, a rákos esetek, a TBC-s esetek, a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek tekintetében. Szerinte a kórházi egységek átszervezése során hiányzott a menedzsment, így csak a kórházak fenntartási költségeit vették figyelembe, nem pedig a teljesítményt.
Növekedésre számítanak a menedzserek
A kereskedelmi társaságok menedzserei a tevékenység növekedésére számítanak minden ágazatban, így az iparban, építkezésben, kereskedelemben és szolgáltatások terén. Becsléseik szerint az alkalmazottak számát tekintve stabilitás vagy enyhe növekedés várható, az árak kis mértékben emelkedhetnek. A 2011 áprilisi konjunktúra-ankét keretében a feldolgozóipar menedzserei a termelés enyhe növekedésére (+17 százalékos konjunktúraindex) számítanak a következő három hónapban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet felméréséből. Az alkalmazottak számát tekintve viszonylagos stabilitásra számítanak, a konjunktúraindex mínusz 2 százalékos a feldolgozóipar egészére (mínusz 5 százalék a kis, 1–49 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások esetében). Egyes ágazatokban hangsúlyos a csökkenés, például a fémiparban, az egyéb szállítási eszközök gyártásában, vegyipari termékek gyártásában, a papírgyártásban. Az ipari termékek árát illetően enyhe növekedésre számítanak a következő három hónapban.