Kárpátalján magyarokat hallgattak ki

2011. május 12., csütörtök, Világfigyelő

Késik a Magyar Külügyminisztérium állásfoglalása a visszahonosított kárpátaljai magyarokat ért incidens kapcsán – írta tegnap internetes honlapján a Kijevben szerkesztett Zerkalo Nyegyeli ukrán hetilap, amely úgy tudja, hogy az állásfoglalásnak hétfÅ‘n, 2011. május 9-én kellett volna megjelennie.

A mértékadó kiadvány ungvári tudósítója annak járt utána, hogy az ukrán biztonsági szolgálat, az SZBU kárpátaljai főosztálya április végén kihallgatta azokat a kárpátaljai magyarokat, akik az ukrán hatóság gyanúja szerint állampolgársági esküt tettek Magyarország ungvári főkonzulátusán.
A hetilap érdeklődésére Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke elmondta, hogy az ukrán nemzetbiztonsági hivatal Ungváron mintegy húsz kárpátaljai magyart hallgatott ki az ügyben. A kisebbségi vezető közölte, hogy a magyarokra nyomást gyakoroltak: figyelmeztették őket, hogy kellemetlenségeik lehetnek a munkahelyükön, üzleti vállalkozásaikat és tanulmányaikat illetően, vagy akadályba ütközhet külföldi utazásuk.
A cikk utalt az SZBU kijevi sajtószóvivői irodájának nyilatkozatára, amely kategorikusan visszautasította Kovács állításait, leszögezve, hogy az SZBU eljárása teljesen megfelelt a hatályos ukrán törvények szellemének és Ukrajna államérdekeinek, s a kihallgatottakat semmilyen kínzásnak nem vetették alá. A hetilap szerint riporterének nem sikerült kapcsolatba lépnie az SZBU által kihallgatott magyarokkal, amit a KMKSZ elnöke azzal magyarázott, hogy az embereket megfélemlítették, ezért nem hajlandóak sem az ukrán, sem a magyar médiában megjelenni.
A kijevi lap megkeresésére az ukrán titkosszolgálat Kárpátalja megyei fÅ‘osztálya azt közölte, hogy 2011. április 21-én és 28-án Magyarország ungvári fÅ‘konzulátusának épü­letében mintegy húsz ukrán állampolgár tett hűségesküt a Magyar Köztársaságnak, és vett át okmányt arról, hogy visszakapta magyar állampolgárságát. A magyar állampolgárság visszaadását tanúsító okmányon – az SZBU szerint – a magyar köztársasági elnök aláírása, valamint a Külügy­minisztérium és az Igazságügyi Minisztérium pecsétje található. A dokumentum tartalmazza az állampolgári eskü szövegét, amivel az azt aláíró sze­mély hazájának ismeri el a Magyar Köztársaságot, s azt erejének és képességeinek megfelelÅ‘en védi és szolgálja – áll az SZBU nyilatkoza­tában.
Az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat kárpátaljai kirendeltségén a hetilapot arról is tájékoztatták, hogy a hatályos ukrán törvények esetleges megsértésének felderítése és a törvénysértések tényének dokumentálása céljából az SZBU munkatársai több olyan ukrán állampolgárt hallgattak ki, akik megkapták a magyar állampolgárság visszaadását igazoló okmányt. A kihallgatás a szóban forgó személyek beleegyezésével, alkotmányos jogaik megsértése nélkül történt – így az SZBU kárpátaljai fÅ‘osztálya, amely az általa összegyűjtött anyagokat megküldte az ukrán külügyminisztériumnak, hogy Kijev azok alapján hivatalos magyarázatot kérhessen Magyarországtól.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-05-12: Közélet - :

Szent György-napi baba

Szakács Annabella Mercédesz néven született 3,2 kilósan, 51 centi hosszan az idei Szent György-napok babája május 6-án.
2011-05-12: Világfigyelő - :

Atomenergiáról való lemondást ajánlanak

Az atomenergiáról, illetve az atomerőművekről való teljes lemondást ajánlja és ezt legkésőbb 2021-ig megvalósíthatónak tartja az az illetékes bizottság, amelyet Angela Merkel kancellár bízott meg a kérdés vizsgálatával.