Háromszék – de talán egész Székelyföld – egyik legerősebb agráripari vállalkozása az immár 16 éve működő kézdivásárhelyi Biofarm Kft.
A cég nálunk még szokatlan módon nagy gondot fordít arculata alakítására, a cégstratégia hathatós megjelenítésére. Nemrég új márkanevet vett fel, ezentúl AgroFarm néven találkozhatunk vele. Dr. Becsek László cégvezetővel az arculatváltásról, az agráriumban is szükséges gazdasági tervezésről, a piaci változásokhoz való alkalmazkodás szükségességéről beszélgettünk.– Miért döntöttek az arculatváltás mellett?
– Meggyőződésünk, hogy egy sikeres cég működésének alapfeltétele az átlátható kommunikáció. Ez a projekt megfelelő szaktudást, alapos tervezést igényelt, ezért a Bexmon™ Marketinggel kötöttünk partnerséget. Nálunk szokatlan a hasonló intézkedés, de a környező világ, a globalizáció megköveteli a lépést. Az arculatváltás nem csak modernebb megjelenést, új nevet és logót, hanem tudatos stratégiaváltást jelent, amelynek középpontjában az ügyfél áll. Az online jelenlét ugyanakkor a cég és ügyfelek közötti állandó kommunikáció alapfeltétele. A www.agrofarm.ro honlap fejlesztés alatt áll, tartalmában és megjelenésében is tükrözni fogja cégünk dinamizmusát és többsíkú tevékenységét.
– Az agráriumhoz tartozó civil szervezetek és tagságuk között eléggé hiányos az információáramlás. Kevés gazdát érdekelnek az újdonságok, hírek. Sokan mondják: pénz nélkül mit kezdjek az információval?
– A siker alapja a megfelelő időben szerzett, megfelelő információ, de közvetlen anyagi haszon nélkül értéktelennek tűnhet az információ. Ennek fordítottja is igaz: hiába bármennyi pénz, aktuális információk nélkül nem lehet gazdálkodni. Az emberek azért szerveződnek egyesületekbe, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, ezért szükséges a tagok közötti megfelelő információáramlás. Minden gazdának azt javasolom, hogy feltétlenül csatlakozzék a világhálóra, az elkövetkezőkben az agrárszervezetek erősödni fognak, bármilyen változásról e-mailben kaphatnak leggyorsabban információt.
– Érezhető-e jelentős változás az agrárgazdaság terén? Nemcsak a tényleges termelésre gondolva, hanem a termeléshez szükséges vegyszerek, műtrágyák, műszaki eszközök forgalmazására is.
– Az ipar változásához hasonlóan újulnak és változnak a lehetőségek az agráriparban is. Az önfenntartó szintről el kell jutni a gazdaságos termesztéshez. Ez csak megfelelő technológia és alapanyagok felhasználásával érhető el, s elengedhetetlenek a minőségi növényvédőszerek, műtrágyák és technikai eszközök is. Ezek biztosításához jövedelemre van szükség. Az utóbbi években alacsony volt az agrártermékek ára, alig fedezték a költségeket. A már két-három éve megjósolt, tavaly év végén jelentkező élelmiszerválság hozott pozitív fordulatot is. A termékek ára nőni kezdett, nagyobb bevételt hoznak, a gazdák nagyobb hangsúlyt tudnak fektetni a technológia szerinti termelésre. A kedvezőbb árszint mellett fel lehet venni a versenyt a külföldi olcsó agrártermékekkel. Ez azonban csak többéves kemény munka és odafigyelés eredményeként valósulhat meg. Mi is segíteni próbáljuk a gazdákat, kézdivásárhelyi üzletünkben kedvezményesebben juthatnak növényvédő szerekhez a Fidel Card hűségrendszerrel, ezáltal értékeljük visszatérő klienseink kitartását.
– Melyek a legfontosabb agrárgazdasági kihívások, amelyekkel ma már kis- és nagygazdák egyaránt szembesülnek?
– Nagy kihívás a gazdaságok gépekkel való felszerelése. Egy jó vetőgép ára 25 000 euró, egy traktor 70 000 euró – tisztán látható, mennyire nagy szükség van megfelelő piaci árakra. Az uniós pályázatok is göröngyös utakon járnak, a bankok nagyrészt csak erkölcsileg támogatják a mezőgazdasági befektetéseket, a nagy nehézségek árán megszerzett, úgynevezett támogatásokat is tizenhat százalékos adó terheli. Mindezek mellett a piac, a klienskör kialakítása is nagy kihívás. A termelés önmagában is elegendő fejtörés kis- és nagygazdának egyaránt, egyáltalán nem hiányzik a vásárlók utáni vadászat. Erre a kihívásra nyújt megoldást indítványunk, a Victory Program, amelynek már több mint kétszáz tagja van. Azokon a gazdákon tudunk segíteni, akiknek nincs saját vásárlói körük, nehezen értékesítik árujukat. Nagy kapacitású burgonyaválogató géppel, mosó- és csomagológépekkel, 8000 tonnás légkondicionált raktárhelyiséggel, logisztikai rendszerrel rendelkezünk. A gabonánál biztosítunk rostálást, szárítást és tárolást 7500 tonnáig. A termékfelvásárlásban elsőbbséget élveznek a Victory Program tagjai, a hűségkártyás kliensek. Meggyőződésünk, hogy a program segítségével sok termelőtől át tudjuk vállalni a kereskedelmi felelősséget.
– Mit tud ajánlani azoknak, akik a mezőgazdaságot nem egyszerű termelésként fogják fel, hanem gazdasági tevékenységként kezelik?
– Elsősorban azt, hogy a mezőgazdaságot összetett gazdasági tevékenységként kezeljék. Lehetetlen a termelést és az értékesítést különválasztani, mivel nem alakultak még ki a felvásárlóközpontok. A megfelelő termékértékesítéshez a minőség elengedhetetlen szempont. Kizárólag minőségi vetőmagból érdemes termelni, betartva a kötelező tápanyag- és növényvédőszer-adagokat. A gazdálkodóknak elsősorban az információk elérésére kell megteremteniük feltételeket, inkább a termelésbe fektessenek, hogy minőségi terméket tudjanak előállítani.