Viták a mezőgazdasági adórólEgyszerűbb megoldásokat keresnek

2011. május 17., kedd, Gazdakör

Magára hagyott hústermelés: támogatás híján a borjak sem nőnek nagyra

A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság kezdeményezésére nyílt gazdanap keretében beszélték meg a mezőgazdasági adózás körüli nézetkülönbségeket. A rendezvényen részt vett Édler András parlamenti képviselő, Ambrus Attila megyei pénzügyi igazgató, jogi személyiséggel rendelkező termelők, valamint a mezőgazdasági ágazatban szakosodott könyvelési cégek képviselői.

Már régóta készülnek egy asztalhoz ülni az adózó termelők és az ellenőrök, hiszen rengeteg tisztázatlan kérdés merült fel az adózás és az adóhatósági ellenőrzések körül. Legtöbb a 2008/44-es sürgősségi kormányrendelet alapján bejegyzett, engedéllyel rendelkező természetes személyek (PFA) gazdaságai és azok egyszerűsített könyvelése körül. A valós vagy alaptalan híresztelések a könyvvitel bonyolultságáról, a könyvelési törvények értelmezhetőségéről és az ellenőrzések szigorúságáról, esetenként a bírságolás és visszafizetés nagyságrendjéről a megyei agrárkamara szakemberei szerint több háromszéki gazdát eltántorítottak a bejegyzéstől, így kevesebb uniós pályázati pénz kerül a megyébe. Az országos vidékfejlesztési terv kiírásai ugyanis csak jogi személyiségű (PFA, egyéni vállalkozás, cég) gazdaságok által pályázhatók meg. Ez a feltétel érvényes számos uniós és országos kiegészítő támogatásra is.
Értelmezett előírások
Az engedéllyel rendelkező magánszemélyek adóbevallási kötelezettségét sem alkalmazzák egységesen az országban, egyes megyékben a növénytermesztést vagy állattenyésztést mezőgazdasági tevékenységnek, míg más megyékben kereskedelmi tevékenységnek tekinti a pénzügyi hatóság. A besorolás korántsem mindegy, hiszen a 2003/571-es adózási törvény kimondja: a mezőgazdaságból, állattenyésztésből és erdőkitermelésből származó jövedelem nem adózandó, a jövedelemadót csak akkor kell alkalmazni és befizetni, ha a termést begyűjtőközpontoknál vagy ipari feldolgozóknál értékesítik. A találkozón megjelenő termelők a könyvelési formanyomtatványok hiányát kifogásolták, nem tudják például, hogy milyen formában vezessék az állatmozgásokat, a takarmányozási napok nyilvántartá­sát. Ambrus Attila elismerte, előfordulhattak vitás helyzetek és esetleges túlkapások az ellenőrzések során, és megígérte, a jövőben ez nem történik meg. Néhány kérdésre nem tudott helyben válaszolni, de a találkozások sora folytatódik – holnap 11 órától lesz a következő az igazgatóságon –, így rövidesen tisztázódnak a problémák.
Tej helyett hústermelés?
Édler András képviselő jelenlétét kihasználva az igazgatóság szakemberei a kisgazdasági állattenyésztés háromszéki jövőjéről is tárgyaltak. Mint ismeretes, a szaktárca az országos szinten gyengének mondható tejminőséget látva – ami alól Háromszék sem kivétel –, többször fordult az unió mezőgazdasági bizottságához, hogy Románia még egy ideig haladékot kapjon a kötelező extra minőségi feltételek bevezetésénél. Az uniós csatlakozási szerződés értelmében ugyanis a tejgyáraknak már 2009-től csak extra minőségű tejet szabadna átvenniük és feldolgozniuk. A szerződés mellékletében viszont az is szerepel, hogy újonnan csatlakozó ország legfeljebb öt év haladékot kaphat a szigorú tejminőségi előírások bevezetésére, ezt próbálja kihasználni Románia. Az előírások betartása rengeteg gazdaság felszámolását jelentette volna, hiszen az állatorvosi hatóság által is megerősített laboratóriumi eredmények azt mutatják, hogy például a feldolgozókhoz leadott háromszéki tejnek csak mintegy 50–55 százaléka felel meg az extra minőségnek, amelyben milliliterenként legtöbb 400 000 szomatikus sejt és 100 000 összcsíra fordulhat elő. Nyári időszakban még rosszabb a helyzet, a megtermelt tejmennyiségnek csak egyharmada felel meg a feltételeknek. Románia ismétlődő beadványát az unió eddig jóváhagyta, így a gyengébb minőségű tej még feldolgozható 2011 végéig, de jövőre már igen kétséges a helyzet, hiszen ez lenne az ötödik csatlakozási év.
A megyei igazgatóság szakemberei jó esélyt látnak a marhahústermelésben. Az állattenyésztők, akik nem tudnak pénzt áldozni a tejminőség javítására – fejőgépvásárlásra, fejőszoba-építésre, hűtőtankvásárlásra –, a húsmarhatartásra való átállást többnyire jó megoldásnak tartják. A gond csak az, hogy az uniós országokkal ellentétben a román mezőgazdasági minisztérium nem támogatja az ágazat fellendítését. Egy régi uniós országban – Magyarországon is – a húsmarhatenyésztő többféle támogatást kap: anyatehén-tartási támogatást, hizlalási és vágási prémiumot, extenzifikációs támogatást, amelyek összege akár 300–400 euróra is rúghat. Ha a kormány stratégiai ágazatnak tekintené a hústermelést, a támogatásokat az unió mezőgazdasági garanciaalapjából is fizethetnék. Édler András képviselő a találkozón elhangzottak alapján vállalta az ügy felvetését és tisztázását a szaktárcánál, szükség esetén parlamenti interpellációban a törvényhozók előtt is hajlandó ismertetni a háromszéki gazdák és szakemberek kérését.
A megyei igazgatóságon holnap 11 órakor kezdő­dő találkozón az egyszerűbb mezőgazdasági adózási rendszer törvényes kidolgozásáról lesz szó.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2011-05-17: Apróhirdetések - :

Apróhirdetések

A múzeum közelében, régi villában 70 m2-es lakás eladó. Telefon: 0267 313 892, 10–16 óráig.
4244889
1993-as Opel Astra 1250 euróért eladó. Telefon: 0741 130 386.
4245023
2011-05-17: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Miklósvár nyolcszáz éves

"Miklósvár régi helység, mely már 1211-ben, a II. András által a Barczára telepített német lovagrend adománylevelében mint határszéli helység Castrum Sanct. Nicolai név alatt előfordul" – írta Orbán Balázs nagy munkájának háromszéki kötetében.