SzlovákiaSikertelen főügyészválasztás

2011. május 18., szerda, Világfigyelő

Nem választotta meg Dobroslav Trnkát, az ellenzék jelöltjét főügyésznek a szlovák parlament. Iveta Radicová miniszterelnök már korábban bejelentette, ha Trnka bizalmat kap, ő távozik tisztségéből. Ez egyben a koalíciós kormány bukását is jelentette volna.

A tegnap késő délután lezajlott titkos főügyészválasztáson Trnka volt az egyetlen jelölt, s megválasztásához a 150 tagú törvényhozásban 76 képviselő támogatását kellett volna megszereznie. A választás hiva­talos eredménye szerint Trnka 70 szavazatot kapott, 17-en ellene voksoltak, 29-en tartózkodtak, míg 34 szavazat érvénytelen volt. Az ellenzéknek 71, míg a koalíciónak 79 képviselője van a pozsonyi parlamentben.
Robert Fico, az ellenzéki Irány – Szo­ciáldemokrácia (Smer) párt elnöke, volt kormányfő már a választás előtt bejelentette: biztos abban, hogy a koalíció manipulálja a titkos főügyészválasztást, a koalíciós képviselők ellenőrzik egymást, ezért ha Trnkát nem választják meg, a Smer bizalmatlansági indítványt nyújt be Radicová és kormánya ellen. A koalíció ezt egybehangzóan tagadja, s azt állítja, hogy mindenki lelkiismerete szerint, szabadon szavazott.
A titkos főügyészválasztást a pozsonyi parlament az alkotmánybíróság utasítására ismételte meg. A taláros testület ugyanis helyt adott annak az ellenzéki panasznak, hogy a decemberi voksoláson a résztvevők nem tartották be a titkos szavazás szabályait.
A koalíció nemrégiben úgy módosította a törvényt, hogy a jövőben nyílt szavazással választanak főügyészt. Ivan Gasparovic államfő ezt a törvényt nem írta alá, de a koalíciós többség tegnap az elnök döntését felülvizsgálta, s újra a nyílt szavazás mellett tette le a voksát. Fico szerint ezzel eltemették a demokráciát Szlovákiában.
Mikulás Dzurinda külügyminiszter, a legerősebb kormánypárt, a Szlovák De­mokratikus és Keresztény Unió elnöke megelégedéssel vette tudomásul, hogy a parlament eleget tett az alkotmánybíróság döntésének.
A választás eredménye jó hír Szlovákia számára – nyilatkozta Radicová. Leszö­gezte: Szlovákiában mindenkinek be kell tartania a törvényeket, a zavaros ügyeket következetesen ki kell vizsgálni.
Richard Sulík, a parlament és a koalíciós Szabadság és Szolidaritás párt elnöke szerint a titkos szavazás valóban tit­kos volt, és a szabályoknak megfelelően rendben zajlott le.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2011-05-18: Világfigyelő - :

Száz év után

Négynapos állami látogatást kezdett tegnap Dublinban II. Erzsébet királynő, akinek személyében éppen száz év óta először lépett brit uralkodó a mai Írország földjére. Legutóbb, 1911-ben a király­nő nagyapja, V. György király látogatott az akkor még a brit korona fennhatósága alá tartozó Íror­szág­ba.
2011-05-18: Világfigyelő - Bogdán László:

Aki szereti a nőket (Magasles)

"Szeretem a nőket, na és?..." – mondotta ezelőtt esztendőkkel a Libérationnak adott interjúban Strauss-Khan francia szocialista politikus, a Nemzetközi Valutaalap nagy hatalmú elnöke, akinek érzéki, buja természetéről már eddig is legendák kerengtek.