Hét műalkotást vásároltak meg csütörtök este a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban tartott első aukciós képzőművészeti tárlaton, négy gyűjtő összesen 5400 lejt fordított festményre, grafikára és fotográfiára. A kezdeményező képzőművész-szövetség hagyományt kíván teremteni az efféle árverésből, a következőt decemberre tervezik.
Sajátos performansz lesz, a képek egyenként lekerülnek a falról, s lassan kiürül a terem – jegyzi meg még az aukció előtt Damokos Csaba, a képzőművész-szövetség sepsiszentgyörgyi fiókjának elnöke. Mintegy nyolcvan alkotás került a kiállítóterem falára. Lassan gyűlnek az érdeklődők, mintegy félszázan, főként művészek, szervezők, ám úgy tűnik, a lehetséges vásárló kevés. Rövid nyitányában Damokos "többszörös premierként" említi az aukciót, a megújult képzőművész-szövetségnek ez az első rendezvénye a Lábas Házban, mely "félúton a Magma és a Székely Nemzeti Múzeum között" a híd szerepét kívánja betölteni. Újdonság, hogy az aukcióra bevonták a fotót, mivel számos fotográfus dolgozik Sepsiszentgyörgyön, "megpróbáljuk műtárgyként kezelni a fényképet". "Nem csak a mostani kiállítás a cél, hanem az, hogy hozzunk létre egy rendezvénysorozatot, legyen ez társadalmi, művészeti esemény, ahol jó részt venni, jó megjelenni" – hangsúlyozza.
Az árverést Kalamár György vezeti, stílszerű kalapácsot is hozott a leütésekhez. A munkákat leakasztják a falról, egyenként festőállványra helyezik, majd Kalamár kalapál, leveszik s aztán kiviszik a műveket a teremből, így folyamatosan ürül a fal. Tíz lejenként lehetne emelni a tétet, de erre az est folyamán egyszer sem kerül sor. Aztán megtörik a jég, és elkel az első festmény, a csíkszeredai Burján Gál Enikő alkotása, 600 lejért (a rendezvényen a háromszékiek mellett Hargita megyei képzőművészek alkotásai is kalapács alá kerültek). Hosszú ideig megint semmi, csak a kikiáltási árak ingadoznak 300–4800 lej között (Ütő Gusztáv egyik festménye a legdrágább). Végül a kortárs művészek alkotásai mind lekerülnek a falról (egyetlen sepsiszentgyörgyi fotográfia sem talál gazdára), s a végére maradnak a "nagyok". Közülük már csak Szipál Márton él, két fotóját meg is vásárolják, egyenként 400 lejért. Baász Imre két alkotását nem veszik meg, elkel viszont Barcsay Jenő Vakok című munkája 2000 lejért. Az utolsó leütésekkel még gazdára talál Plugor Sándor két grafikája, az Öregek könyve és az Akt című alkotás, 700–700 lejért. Utoljára Bocz Borbála Ariadné fonala című litográfiáját veszik meg, 600 lejért. – Kalapács decemberig eltéve – zárja be az aukciót Kalamár György.
Összesen négyen vásároltak, a legtöbbet – három műtárgyat – egy csíkszeredai gyűjtő, Kurkó Árpád vitte haza, aki közel négy évtizede foglalkozik műalkotásokkal.