A betegek többnyire türelmesek, nem kérdezik, hol a biztosításként befizetett pénzük, mi pedig nem értjük, miért nem sikerült áprilistól, a szerződéskötés tervezett időpontjától mostanáig megállapodni – vázolja a helyzetet dr. Csurulya Gabriella sepsiszentgyörgyi családorvos.
Tegnap a megyeközponti Olt utcai rendelőegyüttes várótermeiben békés, de ideges betegekkel is találkoztunk, azok is kivárták sorukat, akik előrelátták, nem tudják kifizetni a felírt gyógyszert, de legalább az orvos megmondja, mit tegyenek.
Egy kétéves kislány édesanyja kétségbeesetten lép ki egyik gyermekorvosi rendelőből, két napja járt le gyermeknevelési szabadsága, vissza kell mennie tanítani, de kislánya éppen most betegedett meg, az orvos nem ír betegszabadságot, a nagyszülők dolgoznak, mit tegyen, kihez forduljon. Óvodás kisfiút nagymamája vitt orvoshoz, kiütések vannak a hasán, kiderül, a meleg okozta, ezt könnyű kezelni, de ha orvosságot kellene vásárolni, az sem tragédia, a nagymama jobban szituált, mint az átlag, de felháborodottan mondja, nem ő a nyugdíjasok mércéje, amit most tesznek a betegekkel, az minősíthetetlen.
Egy másik váróteremben Bükkösi Médus nyugdíjas szív- és cukorbeteggel beszélgetünk, még tíz napig van orvossága, de jelenleg meghűlt, dünnyögve mondja, 350 lejes nyugdíjából nem tudná fizetni gyógyszereit, ha a helyzet hosszan tart. Péter Mária rákos beteg, áprilisban műtötték, eddig a kezelések ingyenesek voltak, attól tart, ezután fizetnie kell, azt ellenben tudja, amíg az orvosok nem írják alá a keretszerződést, pénzbe kerülnek analízisei és a véralvadásgátlók, valamint a visszérgyógyszerek. Dr. Szmolka Márta infarktuson átesett szívbetege gyógyszer nélkül maradt, mindig hónap elején íratja fel, kérdően áll a rendelőben. A doktornő azonnal hazamegy, hozza a mentőcsomagot, néhány szem orvosságot ad a betegnek, a többit a férfi az édesapjától kéri majd kölcsön, aki szintén szívbeteg. Dr. Csurulya Gabriellához asztmás beteg telefonál, rosszul van, nincs gyógyszere, egy doboz spray 200 lejbe kerül, mit tegyen? Habozás nélkül mondja az orvos, azonnal hívjon mentőt, ha beutalják a kórházba, akkor kezelik is, talán így átvészeli ezt az időszakot. És a sort folytathatnánk, vége nincs a megoldatlan eseteknek.
A háromszéki családorvosok egyesületének elnöke rendelőjében a kisgyermekes szülők egymásnak adják a kilincset, tudtak az ingyenes és kedvezményes szolgáltatások felfüggesztéséről, de nincs más választásuk, beteg gyermekeiket muszáj orvosnak látnia, a gyógyszereket megveszik, a laboratóriumi vizsgálatokat jövő hétre halasztják, hátha változik a helyzet.
Dr. Şereş Lucia elmondta, nem csak a saját érdekükben, hanem a betegekért, az egészségügyi rendszer normalizálódásáért tartanak ki amellett, hogy csak a mindenkinek megfelelő szerződést és alkalmazási szabályzatcsomagot fogadják el. Addig ellenben nem írnak receptet ingyenes és ártámogatott gyógyszerekre, nem töltenek ki küldőpapírt szakorvoshoz (amit idén írtak fel, az év végéig érvényes), laboratóriumi vizsgálatokra (amit már felírtak, harminc napig érvényes) és nem adnak betegszabadságot.