KÖZÉPMEZŐNYBEN. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint Romániában jelenleg 4,77 millió nyugdíjas él, az átlagnyugdíj összege 743 lej. Átlagon felüli nyugdíjakat kapnak Bukarestben (947 lej), továbbá Ilfov (947), Hunyad (899), Brassó (894), Kolozs (798), Galac (792), Prahova (786), Szeben (775), Temes (759), Konstanca (754) és Gorj (750) megyében. A legkisebbek a nyugdíjak Giurgiu (596), Botoşani (612), Vaslui (625), Călăraşi (628) és Beszterce-Naszód (632) megyében. Kovászna és Hargita a középmezőnyben található 718, illetve 717 lejes átlaggal.
MEGADÓZTATJÁK A GYANÚS VAGYONOKAT. A kormány e heti ülésén pénzügyi ellenőrző ügynökség létrehozásáról döntött, amely hozzávetőleg 300–400 vagyont vesz górcső alá. Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter elmondta, olyan esetekben vizsgálódnak, ahol törvénysértés gyanúja merül fel, vagyis, ha fizetéséhez képest nagy és be nem jelentett vagyonnal rendelkezik valaki. A pénzügyi ellenőrző ügynökség az adó- és pénzügyi hivatal alárendeltségébe tartozik. (Ziare.com)
ELTŰNTEK A SZAKKÉPZETT MUNKÁSOK? Nehezen találnak szakképzett munkásokat a romániai alkalmazók. A ManpowerGroup felmérése szerint a munkaadók 53 százaléka nehezen talál szakképzett munkást, mérnököt, menedzsert és gépész-szakembert. A vállalatvezetők egyrészt a tapasztalathiányra, illetve a gyakorlati és műszaki adottságok hiányára panaszkodnak alkalmazáskor. Az állásközvetítő szerint Románia még így is jobban áll a nemzetközi átlagnál, vagyis a román vállalatok könnyebben találnak szakmailag jól felkészült, tehetséges munkatársakat. A Manpower 39 országot vont be idei tanulmányába, és eszerint Japánban volt a legtöbb olyan vállalat – a megkérdezettek 80 százaléka –, amely azt vallotta, hogy nehezen talál megfelelő munkaerőt. (Puterea)
FUNERIU AKCIÓBA LÉPETT. Összeférhetetlenséggel vádolja, és feljelentette a Feddhetetlenségi Ügynökségnél a tanügyminiszter Ecaterina Andronescu SZDP-s szenátort. A testület úgy találta, hogy a vád igaz, de a volt miniszter cáfol, s azt nyilatkozta, bíróságon támadja meg az ANI döntését, mert amíg tanügyminiszter volt, egyetlen lejt sem vett fel a strukturális alapokból finanszírozott projektből. Daniel Funeriu április 12-én küldött levelet az ANI elnökének, ebben kérte, hogy tegye meg a szükséges lépéseket azoknak a rektoroknak az ügyében, akik nem oldották fel összeférhetetlenségüket, pedig letelt a 60 nap az új tanügyi törvény életbelépése után, amikor választaniuk kellett a két funkció közül. (Paprika Rádió)
SZOLGÁLATOS FÜLEK. Az igazságügyi minisztérium hivatalos adatai szerint 2008-ban az ügyészség 200 000 telefonlehallgatásra kért engedélyt a bíróságtól. Szigorú matematikai számítások szerint ez munkanaponként 548 hasonló kérést jelent. Nem megnyugtató, hogy a hatalom ilyen mennyiségben tartja megfigyelés alatt a társadalom egy részét. (Jurnalul Naţional)