Fenyegetőznek a magyar szakszervezetek
Forgalomlassítással megbéníthatják az egész Magyarországot június 16-án a szakszervezetek, így akarnak tiltakozni az érdekegyeztetés teljes megszüntetése ellen. A tervek szerint egyszerre több helyszínen, több óráig tartó forgalomlassítással elzárják az ország, a megyeszékhelyek és a városok legfontosabb főútvonalait, a ki- és bevezető utakat.
A szakszervezetek számára elfogadhatatlan, hogy egyeztetés nélkül, egyéni indítványok alapján kerülnek a parlament elé olyan fontos kérdések, mint például a kedvezményes nyugdíjak végleges eltörlése, sőt, annak visszamenőleges megvonása, ami példátlan az európai gyakorlatban. Az akciót Nagy Imre temetésének évfordulójára időzítették, így kívánják megfogalmazni üzenetüket a szociális értékek és a párbeszéd megőrzésére. Az elképzelés szerint a tiltakozás június végén folytatódik: az ország EU-s elnökségének utolsó napján, amikor Európa hivatalosan is Magyarországra figyel.
Nem igazságos a korkedvezményes nyugdíj
Magyarországon a többség nem tartja igazságosnak a korkedvezményes nyugdíjat, a választókorúak 69 százaléka változtatna a jelenlegi rendszeren; a magukat baloldalinak vallók körében is többségben vannak azok, akik változtatnának a fennálló rendszeren – közölte a Századvég Alapítvány. A május végén készített közvélemény-kutatás tanúsága szerint a megkérdezettek elsöprő többsége, 93 százaléka hallott a rendvédelmi dolgozók által nyugdíjügyben szervezett demonstrációkról, és a választókorúak alig egyötöde vélekedik úgy, hogy a kormánynak a jelen helyzetben nem kellene hozzányúlnia a rendvédelmi dolgozók korkedvezményes nyugdíjazásának rendszeréhez. A Századvég május 23. és 27. között telefonos kérdőíves közvélemény-kutatással 1000, véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdezett meg, a hibahatár +/- 3,2 százalék.
Megfedték Obamát
Határozatban dorgálta meg tegnap az amerikai képviselőház Barack Obama amerikai elnököt, amiért kongresszusi határozat nélkül vezényelt amerikai fegyveres erőket a Líbia elleni beavatkozásra. A határozatot 268:145 arányban fogadták el a képviselők. A Fehér Ház tiltakozott a döntés ellen, amelyet "szükségtelennek és haszontalannak" minősített. A határozat egyúttal – amerikai katonák mentésének kivételével – megtiltotta a szárazföldi erők bevetését Líbiában.