Felkészültek, ám a jóváhagyás késik
Az uniós országok belügyminiszterei tegnapi luxembourgi tanácskozásukon egyetértésre jutottak abban, hogy technikai értelemben mind Románia, mind Bulgária felkészült a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezethez való csatlakozásra, de egyelőre nem döntöttek a csatlakozás időpontjáról, hanem abban maradtak, hogy szeptemberben visszatérnek a témára. A belügyminiszterek úgy ültek le tárgyalni, hogy a 27 tagállam közül már 26 egyetértett azzal a magyar elnökségi szövegtervezettel, amely megnyitja az utat Románia és Bulgária mielőbbi csatlakozása előtt. Fokozatos csatlakozásról lenne szó: az első szakaszban a légi közlekedésben, majd a második szakaszban a szárazföldi és a vízi határokon szüntetnék meg a belső határellenőrzést. Az egyetlen ország, amely csak ezen a napon állt el kifogásaitól, Hollandia volt.
A választóvonal az EU határa
Az Európai Unió csak abban az esetben lehet versenyképes, ha belső munkaerőpiacán szabad az áramlás, ezt az áramlást nem szabad korlátozni – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök a holland parlamenti alsóház elnökével tartott tegnapi hágai megbeszélésükön. Elmondta, hogy számára a munkaerőpiac szempontjából a választóvonal nem az unió régi és új tagországai között húzódik, hanem az EU állampolgárai és az unión kívüliek között. Mint mondta, nagyon konzervatív és óvatos azzal kapcsolatban, hogy az unió kívülről fogadjon tömegesen munkavállalókat.
Tovább védik a líbiai népet
A líbiai nép további védelmezéséről, az afganisztáni kivonulás megfontoltságáról és belső reformokról állapodtak meg a NATO-tagországok védelmi miniszterei szerdán és csütörtökön Brüsszelben tartott találkozójukon. Véglegesítették a szövetség új parancsnoki szerkezetét. Ennek nyomán a jelenlegi 13 000 fős létszám több mint 4000 fővel csökken. A miniszterek leszögezték: a NATO eltökélt abban, hogy amíg szükséges, folytatja líbiai célpontok elleni támadásait a helyi lakosság védelmében. Az ENSZ Biztonsági Tanácsától kapott felhatalmazás alapján jelenleg a NATO hadereje gondoskodik arról, hogy tengeri úton ne jusson el fegyverszállítmány Moammer el-Kadhafi rezsimjéhez, valamint hogy betartsák a líbiai légtérben a repülési tilalmat. Emellett a NATO rendszeresen légicsapásokat mér a líbiai polgári lakosságot támadó, illetve fenyegető katonai erőkre.