Alkotmányellenes az új alkotmánytervezet
Az új alkotmány tervezetének több cikkelyét is alkotmányellenesnek találta tegnap az alkotmánybíróság. Az első gond maga a kezdeményező: az alaptörvény 150. cikkelyének értelmében nem az államfőnek, hanem a kormánynak kell kidolgoznia az új alkotmányt.
A törvényhozók és kormánytagok mentelmi jogáról, valamint a Legfelsőbb Bírói Tanács összetételéről szóló javaslatok is ütköznek az érvényes szabályozással, súlyosan korlátoznák a felelősségre vonást, illetve a törvényszéki bírák hatáskörét. Szintén problémás javaslat a tervezet ama bekezdése, melynek értelmében minden állampolgárnak bizonyítania kellene, hogy vagyonát törvényes úton szerezte, azaz a kezdeményező törölné az ártatlanság vélelmét. A taláros testület szerint "semmiféle módosítás nem lehetséges, ha az eredménye az állampolgárok alapvető jogainak és szabadságainak vagy ezek biztosítékainak a megszüntetése". Traian Băsescu államfő június második felében kívánja benyújtani alkotmánymódosító tervezetét a parlamentben.
Egyenlőtlen kórházi befektetések
Különböző mértékben járulnak hozzá a helyi és megyei önkormányzatok a tulajdonukba került kórházak fenntartásához – jelentette ki tegnap Cseke Attila egészségügyi miniszter. A kormány tavaly júniusban 373 kórház átadását javasolta, ezek közül 370-et át is vettek az önkormányzatok (kivétel Vrancea megye). Azóta a három évvel ezelőttihez képest hatszorosára emelkedett az az összeg, amelyet a helyhatóságok befektettek az egészségügybe – igaz, még mindig van, aki nagyobb összeggel támogatja a helyi focicsapatot. A hivatalos összesítés szerint 2008-ban összesen 53,6 millió lejt fektettek be a rendszerbe az önkormányzatok, 2009-ben 99 milliót, 2010-ben azonban 290,7 milliót. Lakosonkénti leosztásban 2008-ban a befektetés országos átlagban 3,2 lej/fő, 2009-ben 4,5 lej/fő. 2010-ben lakosonként 12,6 lejt költöttek egészségügyre az önkormányzatok, míg 2011-re 16,1 lejt irányoztak elő. Tavaly és idén az összegek kb. egyharmadát működési költségek fedezésére fordították, és valamivel kevesebbet gépekre és felszerelésekre. A legtöbbet Bukarest (129,7 millió lej), Kolozs (18,45 millió), Ilfov (11,521 millió), Prahova (11,411 millió), Brassó, Kovászna, Hunyad, Temes, Maros és Máramaros megye fektetett kórházaiba.
Többnyelvű népszámlálást kér Tőkés
Nyilvános választ kér Markó Attila államtitkártól, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetőjétől Tőkés László EP-alelnök arra a kérdésére, hogy a "régióátszervezési lázban" jut-e idő és energia az ősszel esedékes népszámlálás megfelelő megszervezésére. Az EMNT elnöke tudni szeretné, hogy többnyelvűek lesznek-e a népszámlálási űrlapok ("mint Magyarországon, Szlovákiában és Európa megannyi országában") és tájékoztató anyagok legalább ott, ahol a magyarság számaránya eléri a 20 százalékot, továbbá azt is, hogy a magyar anyanyelvű polgárokat magyarul értő kérdezőbiztosok keresik-e fel.