Árkos épületei kerültek elsőként az építészszakma "ítélőszéke" elé az Épített harmónia kezdeményezés részeként, amely a legutóbbi húsz esztendő polgári célú építkezéseinek állapotát, a települések ily módon kialakuló arculatát igyekszik számba venni.
A legtöbb – nyolc – pontot kapó árkosi ház (fent) és az ellenpólus
A műépítészeket és statikai szakembereket tömörítő, Harmónia szakmai csoportosulás kezdeményezője és mozgatója, Zágoni Aladár építésztechnikus elmondása szerint fotókkal és videofelvételekkel dokumentált "térképet" rajzoltak a Sepsiszentgyörgy melletti község építészeti arculatáról. A "termést" a szakma képviselői legutóbbi összejövetelükön értékelték.
A 31 közszemlére tett házat 496 szavazat sorolta három – szép, közepes, illetve tervezetlen-gyenge – kategóriába. Az elsőre a házaknak mindössze 5,85 százaléka, azaz két épület érdemesült, a közepesek közé 42,14 százalék, hét ház került, míg az elriasztó példák száma volt a legnagyobb: 52,01 százalék, azaz nyolc ház. Az építészek és statikusok a házak tervezettségét, kivitelezését, utcaképbe való beilleszkedését, térben való elhelyezkedését – nem utolsósorban pedig az udvar és kerítés arculatát vették alapul véleményformálásukban. Mérvadónak tekinthető értékítéletükkel elsősorban a szakma rangját igyekeznek visszaadni a polgári célú építkezésben, de esztétikai fogózkodókat is szeretnének nyújtani a házépítést tervezőknek.
Az Épített harmónia kezdeményezés az alsó-háromszéki településeken folytatódik, a felmérések minősítését továbbra is közösen végzik az építészeti szakma képviselői, tapasztalataikat pedig megosztják a településvezetőkkel is.