Az Országgyűlésben Házsongárdról
A közös európai gazdasági kormányzás, a rendvédelmi dolgozók társadalmi megítélése, az érdekegyeztetés jövője mellett a házsongárdi temető védelme is szóba került tegnap az Országgyűlésben, a napirend előtti felszólalásokban.
A fideszes Varga István nemzetközi és nemzeti összefogást sürgetett a kolozsvári temető védelme érdekében. Mint mondta, Házsongárdban több magyar sírját is megrongálták az elmúlt időszakban, míg a román sírokat érintetlenül hagyták. A kormánypárti politikus napirend előtti felszólalása végén a magyarság megmaradása egyetlen lehetőségének nevezte a magyarság nemzeti autonómiáját.
Szigorít az MSZP
A jövőben szigorúan fellépnének a "pártdemokráciával visszaélő tagok és szerveződések" ellen az MSZP-ben – hangzott el az ellenzéki párt tegnapi sajtótájékoztatóján, amelyen a szocialisták alapszabály-szerkesztő bizottságának elnöke azt mondta: az MSZP nem új alapszabályban, hanem a jelenlegi határozott és átfogó megújításában gondolkodik. Harangozó Tamás, az MSZP elnökségi tagja az MSZP etikai és fegyelmi megújulásával összefüggésben arról beszélt, hogy a jövőben határozottan fellépnének a párt erkölcsi normáit megszegőkkel szemben is. A szövegtervezet szerint az MSZP-be a jövőben az interneten is be lehetne lépni. A párt tagságának létrehoznának egy "Facebook-típusú" zárt, míg a támogatóknak egy nyitott közösségi oldalt.
Növekvő erőszakhullám Irakban
Legkevesebb 22 halálos áldozatot követelő kettős robbantásos merénylet történt tegnap reggel Irak középső részén – közölte az iraki védelmi minisztérium egyik tisztségviselője. A beszámoló szerint autóba rejtett pokolgépek robbantak a fővárostól, Bagdadtól délre elterülő Kádiszíja tartomány székhelyén, Díváníjában. A sebesültek száma meghaladja a harmincat. Irakban 2006–2007-hez képest csökkent a támadások száma, de az arab országban működő magán biztonsági cégek szerint az utóbbi hónapokban ismét nőtt az erőszak.
Ismét általános amnesztia
Újabb általános amnesztiát rendelt el Bassár el-Aszad szíriai elnök. Az elnöki kegyelem a június 20. előtt elkövetett összes bűncselekményre vonatkozik – közölte a Szana állami hírügynökség. Aszad elnök, akinek rendszere ellen március közepe óta tüntetések sorozata zajlik Szíriában, május utolsó napján kegyelemben részesítette azokat, akiket politikai okokból börtönöztek be, beleértve a betiltott Muzulmán Testvériség Mozgalom tagjait. Jogvédők ugyanakkor rámutattak: az amnesztia meghirdetése óta nagyjából 500-an kerültek ki a börtönökből, miközben egyes becslések szerint a tiltakozások kezdete óta több mint tízezer embert vettek őrizetbe a hatóságok.
Zavargások Belfast keleti részén
Zavargás tört ki hétfő éjszaka az észak-írországi Belfast keleti részén, a rendbontók Molotov-koktélokat, festékbombákat és téglákat hajítottak a Short Strand nevű kerületben élő katolikusok otthonaira. Néhány helybeli lakos megsérült, köztük egy férfi, aki azt követően veszítette el az eszméletét, hogy fejen találta egy tégla – mondta Niall O’Donnghaile, Belfast polgármestere. A helyi politikus szerint gondosan összehangolt és előre megtervezett támadás történt. A Sinn Féin, a helyi katolikusok pártja egy tucat álarcot és terepmintás ruhát viselő férfit tett felelőssé a vandalizmusért. A protestáns unionisták részéről Michael Copeland elmondta, hogy több száz embert érintett a közelharcig fajuló incidens. A BBC brit közszolgálati televíziónak nyilatkozva mindkét politikus úgy fogalmazott, hogy a több napja tartó erőszaknak véget kell vetni.
Újabb amerikai elnökjelölt
Jon Huntsman, Utah állam volt republikánus kormányzója, az Obama-kormány volt pekingi nagykövete bejelentette, hogy hivatalosan versenybe száll az Egyesült Államok elnöki címéért. Huntsman a nyolcadik republikánus politikus, aki megküzd azért, hogy pártjának hivatalos jelöltje legyen a 2012-es elnökválasztáson. A politikus mormon vallású, akárcsak Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó, aki a közvélemény-kutatások szerint a legnagyobb támogatottsággal bír az aspiránsok között.