Korszerű szlovák történelem

2011. június 24., péntek, Nyílttér

Hetilapból tallózom az alábbi sorokat: "A magyar állam tes­téből kiszakított, önálló országrészként 18 éve létrejött Szlovákia történelmét alkották meg »úgynevezett« tör­ténészek 424 oldalon, amely kötet hamarosan bekerül a világ összes könyvtárába és egyetemeire... Valószínűleg nem fog zavarni senkit sem, hogy a magyar királyok nevét szlovákosították, s az egész könyv a valós történelem helyett kitalációk sorozata, magyarán hazugság. Stefan I., Belo IV., Jan Hunady, Matej Korvin – íme Szlovákia uralkodói, a tótok és a Pravda újság pellengérező cikke szerint."

A szlovákok is sajátjuknak hazudják Mátyás királyunkat...
Ferencz Anikó felvétele

Na és a trencséni magyar földesúr, Matuš čak, akinek nevét Ady Endre Csák Máté földjén című versében tette ismertté 1908-ban megjelent, Az Illés szekerén című kötetében? Évtizedekig ma­radtam a talányos névvel, ki is lehetett ez a történelmi személy, akit "a tűz csiholója" egyáltalán említésre méltatott szép, szimbolikus versében? Fél évszázad elteltével mind megbízhatóbb lexikonok segítenek megtudnom: Csák – középkori magyar nemzet­ség a 13–14. században. Őse honfoglaló magyar törzsfő volt. A trencséni ágból származó Máté erdélyi vajda, nádor. Testvére, Péter, nádor (1274–78) a fővenyi csatában, 1274-ben legyőzte az V. László ellen támadó főurakat. Az ő fia, Máté (1261–1321) nádor, az Árpád-ház kihalása után tartományúri hatalmat épített ki Északnyugat-Magyar­or­szágon, székhelye Trencsén volt. Terü­leteit szuverén uralkodóként igazgatta, uralmát I. Károly királlyal szemben haláláig megőrizte. A "legmodernebb" szlovák történelem összeállítói szerint is magyar feudális oligarcha Csák Máté – de szlovák érzelmű, aki az ispánságot Vencel királytól kapta örökbe 1302-ben. A Károly Róberttel hadakozó kiskirály az egységes, független Szlovákia megteremtésére tett első kísérletet, s nevéhez kötődik nemzeti államuk visszaállításának rövid, de fényes időszaka. Ezek után nem meglepő, hogy szlovák nemzeti hőst kreálnak szövetségeséből, Aba Amadéből is (1240–1311), aki magyar országbíró és nádor volt!
Lám, mit értünk meg mi, idősebb, magyar állampolgárságunkat visszakérő és vissza is kapó erdélyi, felvidéki, vajdasági, kárpátaljai magyarok. Nemcsak 1100 éves országunkat csonkították harmadnyira gazember nagyhatalmak, azt is hagyják, hogy szégyellni egyáltalán nem való, igaz történelmünket, annak királyait, hadvezéreit, hőseit magukénak vallják-hazudják; elnézik, hogy több, mint négyszáz oldalon ferdítéssel, törvénytelen és történelmietlen átkeresztelésekkel mételyezzék, fertőzzék a könyvtárak olvasóinak és egyetemek ifjúságának igazságkeresésre való törekvését. Ezt veszik tudomásul mosolyogva Brüsszel és a globalisták fizetett hívei, ügynökei!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2011-06-24: Nyílttér - Sylvester Lajos:

Tölgyes-pataki római őrtorony üzenete (Határhelyzetek)

Bordi Zsigmond Loránddal a Cser­nátoni Csonkatorony – Ika vára – helyreállításának mikéntjeit osztjuk és szorozzuk, s egyszer csak hipp-hopp, mintha egy történeti monda cselekménybonyolításának balladai homályba bújtatott csomópontjához érkeznénk, a régész meseszövésének színhelye áttevődik az Ojtoz völgyébe, ott is a Tölgyes patakának torkolatához, és beszélgetőtársam azt kezdi fejtegetni, 1000–1500 lejnyi tá­mogatásra lenne szüksége ahhoz, hogy az ottani római őrtorony topográfiai felmérését elkészíttessék, és a kolozsvári egyetemi hallgatók archeológusnak készülő csoportjával az őrtorony körüli régészeti feltárást elvégezzék, mert másképp a vízmosásos erózió folytán az egykori torony maradék leletanyaga is eltűnik, pedig ez a feltárás perdöntő lehetne az Ojtoz völgye egész történetének újragondolásában.
2011-06-24: Közélet - Iochom István:

Háromszék nem alkuszik?

A felső-háromszéki polgármesterek tegnapi maksai találkozóján Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a községgazdák érdeklődésére kifejtette az RMDSZ háromszéki területi szervezetének álláspontját a régiósításról. Elmondta: az RMDSZ és az erdélyi magyarság számára az egyetlen elfogadható megoldás az, ha a három székely megye együtt maradna, Szatmár, Bihar és Szilágy megye pedig szintén külön régiót képezne.