Régiósítási dilemmákEgyütt vagy sehogy

2011. június 24., péntek, Közélet

A háromszéki polgármesterek nem támogatnak semmiféle olyan közigazgatási átszervezést, melynek során a székelyföldi megyéket külön régiókba sorolnák. Vallják: megmaradásunk, identitásunk megőrzésének záloga az, hogy a magyarok többségben éljenek egy közigazgatási egység határain belül. Ugyanakkor tapasztalatból mondják, hogy rossz megoldás lenne a községek összevonása, a kisebbek innák meg a levét az átszervezésnek, hiszen nem tudnának fejlődni a nagyobb községközpontok árnyékában.

A Székelyföld-ellenes hisztéria elsodorta a Kökösnél felállított táblát

Naponta újabb és újabb változatok merülnek fel az ország területi-közigazgatási átszervezésére: a nagyobbik kormánypárt a jelenlegi fejlesztési régiók mentén nyolc mamutmegyébe tömörítené a jelenlegieket. Ez esetben Kovászna megye Hargita, Maros, Fehér, Szeben és Bras­só megyével kerülne egy közigazgatási egységbe. Néhány napja kompromisszumos javaslatot villantottak fel: az államfő elképzelése szerint Kovászna és Hargita megőrizné jelenlegi stá­tusát, azaz lenne két kis megye a nyolc óriási közigazgatási egység mellett, ugyanakkor Maros megyét Fehér, Szeben, Brassó mellé csapnák. Sajtóinformációk szerint felmerült az a vál­tozat is, hogy a három székelyföldi megye Brassóval közösen alkosson egy régiót – ezt a lehe­tő­séget utóbb cáfolták az RMDSZ képviselői. Összeállításunkban azt kérdeztük háromszéki polgármesterektől, az említett lehetőségek közül melyiket tartanák a leginkább elfogadhatónak.


Brassó nyomása
Sánta Gyula, Kökös: Identitásunk megőrzése szempontjából mindenképpen Hargita, Kovászna és Maros megye együtt maradását szorgalmazom. Még ha gazdaságilag nem is a legszerencsésebb, bárkihez csatolnak, nem tud megmaradni a magyarság.
Balogh Tibor, Kézdiszentlélek: Ha a három lehetséges változat közül kell választani, akkor mindenképpen a három székelyföldi megye és Brassó társítását látom a legelfogadhatóbbnak. Kizárt, hogy olyan megoldás szülessen, melyben a Székelyföld egy tömbben maradna meg, ebbe a román pártok nem fognak beleegyezni. Brassó közel esik a Székelyföldhöz, hatvan kilométer ma már nem távolság. Ha Maros megyét leválasztják a Székelyföldről, az hosszú távon az ottani magyarság beolvadásához vezethet.
Brănduş-Dendyuk Szilveszter, Ozsdola: Jómagam azt a változatot támogatom, amit az RMDSZ is elfogad. Nem szabad lemondani az egységes Székelyföldről. A székelységet egy tömbben kell megtartani. Ha megmarad egyben a három székely megye, akkor még a Brassó megyével történő "kényszerházasságot" is el tudom képzelni, ha jobb megoldás nem születik a szombati SZKT-ülésen.
Sikó Imre, Bölön: Kovászna, Hargita és Maros megye együtt maradását támogatom, ha nem lehet, akkor Hargita és Kovászna megye alkossa az új megyét, de szigorúan Brassó megye nélkül, mert az már nagyon elrománosodott. Mi ott, a végeken érezzük, mekkora nyomást jelent a brassói románság. Az lenne jó, ha tömbben maradna a magyarság, mert ha nem, felhígulunk.


Nem vagyunk szegények
Kis József, Zágon: Még azt sem tudjuk, tényleg komolyan gondolják-e a jelenlegi megyerendszer megváltoztatását, vagy minden csak pletyka, esetleg diverzió. Az SZKT-ülés után beszélhetünk konkrétumokról, ott fog eldőlni, mi is a legjobb a magyar többségű megyéknek. Az mindenképpen rossz előérzetet kelt, ha egyesek nem ismerik el a történelmi Székelyföldet. Valami nincs rendben, valakik valamiért a történelmet akarják meg­hamisítani. Az amúgy is megcsappant romániai magyarságot nem kellene beolvasztani. Ha így haladunk, és nem lesz mielőbb lényeges változás, történelmi régiókat fognak szétverni, még arra is sor kerülhet, hogy nevet kell változtassunk.
Kasléder József, Málnás: Nem támogatom az átszervezést. A jelenlegi felállás emberközelibb, mint a nagyobb régiók. Nem értek egyet azokkal a kijelentésekkel, amelyek naponta elhangzanak, hogy Kovászna és Hargita megye nagyon szegény. Mi tudjuk, hogy nagyon gazdagok vagyunk, például altalajkincsben. Valakik elvisznek valamit, s mi nem kapunk semmit belőle? Hagyják, hogy éljünk így szegényen, de éljünk meg magunkban!
Ádám Attila, Zabola: Minden logikának ellentmond, hogy új, nagyobb megyéket hozzunk létre a meglévő közigazgatási egységek összevonásával. Nem helyénvaló átszervezni olyan megyéket, amelyek életképesek, pénzt termelnek. Legjobb lenne, ha maradna a jelenlegi felállás. Ha mindenképpen változtatni kell, akkor szerintem Kovászna, Hargita és Maros megyének kellene egy új, nagyobb egységet alkotniuk. Azonos identitással rendelkeznek vallási, kulturális, nyelvi szempontból. A három megye összevonásával megerősödhetne a közösség. De, ismét mondom: a jelenlegi struktúrákban is lehet élni. Kevés pénzzel is jobban nézünk ki, mint sok gazdagabb megye. Értelmetlen ez az egész átszervezési dolog, valószínűleg egyebekről akarják elterelni a figyelmet. Arra gondolt valaki, mi lesz a mostani megyei tanácsok, prefektúrák, decentralizált intézmények alkalmazottaival?
Fodor Imre, Illyefalva: Az átszervezés elhamarkodott lépés lenne. A gazdasági régiósítással egyetértek, de a közigazgatási átrendezéssel egyáltalán nem. Szkeptikus vagyok a tekintetben, hogy a román fél elfogadja a mi régiófelosztási verziónkat. Inkább amellett tartanék ki, hogy a jelenlegi közigazgatási egységek, a megyék maradjanak meg.
Bardocz Csaba, Bacon: Az elhangzott változatokból a Székelyföldön élő magyaroknak a legmegfelelőbb az, ha Kovásza, Hargita és Maros megye együtt marad. Ha nem lehetséges, akkor legalább Hargita és Kovászna megye legyen együtt, hogy nagyobb magyar tömb maradjon, ami megmaradásunkat biztosítja.
Dálnoki Lajos, Réty: Kovászna, Hargita és Maros megye maradjon együtt. Ha nem lehet, akkor Hargita és Kovászna megye legyen együtt. Úgy tudtuk megőrizni nyelvünket, kultúránkat, hagyományainkat, hogy többségben vagyunk. Magyarországon a Szerbiával határos Liptó köz­ségben tapasztaltuk, hogy az ottani őslakók beolvadtak a többségi nemzetbe. Mi nem akarunk itt beolvadni a többségi nemzetbe! Meg akarjuk őrizni a folytonosságot. Maradjanak meg hagyományaink, nyelvünk, kultúránk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-06-24: Közélet - Bokor Gábor:

Arculatváltás Kovásznán

Kizárták a járműforgalmat a kovásznai polgármesteri hivatal előtti útszakaszról. A lezárt részt hamarosan a turisták vehetik birtokba, innen indul majd a várost bejáró sétavonat, itt lehet bérelni a sétabicikliket is. Befejezéshez közeledik a városháza előtti parkolóban a csinos faépítmény, mely az egykori Pokolsár-fürdő épületét idézi. A hét "szobában" kürtőskalácsot, helyi jellegzetes és népművészeti termékeket vásárolhatnak a turisták.
2011-06-24: Közélet - :

Nem kellenek nagyközségek

Traian Băsescu államfő elképzelése szerint a közigazgatási átszervezési folyamat második része – a mamutmegyék létrehozása után – a községek összevonása lenne. Az elképzelés szerint a továbbiakban ötezer lakosúnál kisebb községek nem létezhetnének – ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy miután az elmúlt években számos háromszéki településnek sikerült önállósodnia, a folyamatot visszafordítanák. A Háromszék által megkérdezett polgármesterek kivétel nélkül elutasítják az összevonás gondolatát.