Kiútkeresés

2011. június 27., hétfő, Máról holnapra
Farkas Réka

Bizakodó hangon igyekezett zárni a szombati SZKT-ülést Kelemen Hunor: nehéz a helyzet, de nem reménytelen. Szavai­ból és a majdnem négyórás vitából egyaránt fölfeslett, az RMDSZ jelen pillanatban azt is eredménynek tekinti, ha sikerül a már megszerzett jogokat megőrizni.

Rossz, ha kormányon maradnak, de még rosszabb, ha kilépnek – ez az egyértelmű következtetés vonható le az elnöki beszámolóból, hozzászólásokból. Megbízhatatlan kormányzati partnerük, a kiszámíthatatlan államelnöki javaslatok folyamatosan patthelyzetet teremtenek, de a nacionalista, magyarellenes retorikát felélesztő, szító ellenzék sem jelentene elfogadható megoldást. Az eltorzult, elkorcsosodott román politikai életben minden párt használni, kihasználni kívánja szövetségeseit és eltiporni ellenfeleit, nem életképesek a tisztességesnek tűnő alkuk, egyfolytában azt kell figyelni, melyik kanyarból tűnik elő a vonat, amely lesöpri a színtérről azt a politikai alakulatot, amely nem elég éber. Ezt termelte ki az elmúlt huszonegy esztendő, ezt erősítette fel az eltelt két év gazdasági válsága, s ennek a helyzetnek a kialakulásához bizony hozzájárult az RMDSZ is.
Ha maradnak, saját ultimátumukat rúgják fel, azt a látszatot keltik, majdnem mindenre hajlandóak a hatalomért, s partnerük, mely fontos helyzetekben ellenfélként viselkedik, ismét elhiheti, szinte bármit lenyomhat a magyar szövetség torkán. Ha karakán módon, önérzetesen továbbállnak, akkor kockáztatják, hogy egykettőre elfogadja a parlament a kivesézett kisebbségi törvényt, azt a módosítást, amely csak románul teszi lehetővé a földrajz és történelem oktatását, nem szólhatnak bele az új választási törvénybe, a közigazgatási átszervezésbe, az alkotmánymódosításba. Olyan döntések születhetnek, amelyek igen nehezen megszerzett jogokat érvénytelenítenek, hosszú időre meghatározhatják, akár meg is pecsételhetik az erdélyi magyarság sorsát; s bizony a szlovák példa is tanúság, utólag már mit sem ér a tiltakozás.
Sok érv elhangzott a szombati SZKT-n, hogy miért jobb kormányon maradniuk, az elveszíthető jogok visszatérő motívumként újra és újra jelentkeztek, de tulajdonképpen szó alig esett a közeli és távlati célokról. Az elmúlt napok közigazgatási átszervezési vitája, az azt megelőző székelyföldi brüsszeli iroda körüli botrány ismét megerősítette a területi autonómia nélkülözhetetlenségét. Huszonegy évvel a rendszerváltás után az RMDSZ a megszerzett jogok megőrzéséért óhajt továbbra is harcba szállni, a kis lépések politikáját kívánja folytatni, pedig e tempó botlásai, eredményei és következményei mára egyértelműek. Az asszimilált balkáni politizálás eszközeivel keresik a kiutat, amely a szövetség és vezetői számára túlélési lehetőséget teremthet, de nagy kérdés: szavatolja-e a magyarság megmaradását?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-06-27: Közélet - :

Fődíj a Tamási Áron Színháznak

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház A velencei kalmár című előadása kapta a szakmai zsűri fődíját a Magyar Színházak XXIII. Kisvárdai Fesztiválján, melynek záróünnepségét szombat este tartották.
2011-06-27: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Kilyénben az ünnep győzött

Az eső mindent elkövetett, hogy elvegye a kilyéniek kedvét a hét végére kitűzött falunapoktól, de egyetlen programot sem töröltek emiatt, és végül az idő megadta magát: vasárnap délutánra kisütött a nap.