Négy nappal azután történt, hogy hatalmasat veszekedtél velem az autóvásár miatt. Már régóta mondogattad, hogy kéne egy új kocsi a Dacia helyett, mert szegény már alig pöfög. Én viszont a fürdÅ‘felújÃtást sürgettem volna. Ezen jól összekaptunk. Szóval, mindez négy nappal utána történt.
Vacsoráztunk, aztán kiültünk az udvarra. Meleg, nyári szellő fújdogált, az egész utcában széthordta a dohányvirág illatát. Imádtál ilyenkor a fahintán üldögélni. A gyerekek cserebogarakat gyűjtöttek. Aztán Sanyika vagy hármat-négyet a markába fogott, odasündörgött mellém, az orrom előtt szabadon engedte őket, és futásnak eredt. Felpattantam hirtelen, hogy meglegyintsem, de egy pillanat múlva már én is nevettem. Kicsit azért haragudtam rád. Rá sem szóltál, pedig tudtad, mennyire irtózom a bogaraktól. Aztán az utcáról motorzúgás hallatszott.
– Ez valami nyugati autó lehet, nem úgy köhög, mint a mi kis Daciánk – néztél somolyogva a gyerekekre, de nekem szólt a célzásod.
Hallottuk, ahogy a kocsi lelassÃt, pontosan a kapunk elÅ‘tt, aztán nejlonzacskó recsegett, végül a kocsi továbbhajtott. Valamit kidobtak. Nem lepÅ‘dtünk meg, megszokott volt, hogy a hétvégi kirándulók, ahelyett hogy hazavitték volna a szemetet, a patakba dobták, ami elÅ‘ttünk folyt. Ilyenkor mindig káromkodtál egy jó cifrát, de csak édesen magadban, hogy ne mutass rossz példát a gyerekeknek.
Negyedóra elteltével halk nyivákolásra lettünk figyelmesek. A hang egyre erÅ‘södött, és rájöttünk, hogy valójában keserves nyávogás. A gyerekek gyorsan kifutottak az utcára, hogy megkeressék a hang forrását. Láttam rajtad, hogy ismét felhoznád a kocsi témát, de olyan szép este volt, nem veszekedéshez való, úgyhogy békÃtÅ‘leg hozzád bújtam. ĺgy vártuk, hogy visszatérjenek a gyerekek. Közben füleltünk: nejlonzacskó recsegett, majd a gyerekek ujjongása hallatszott. Mindenikük egy-egy kiscicával a kezében érkezett. Nagyon picik voltak, csak pár napja nyÃlhatott ki a szemük. A testük még nem volt arányos, inkább deformált szÅ‘rpamacsra emlékeztetett, de olyan gyámoltalanok voltak, hogy egybÅ‘l megesett a szÃved rajtuk. Meg az enyém is.
Az udvar közepén letették őket, szorosan egymás mellé. Hemperegtek a fűben, és jó testvérként meg-megpofozták egymást. Neked máris a kis fekete lett a kedvenced.
– Már csak nevet kell adnunk nekik – lelkendezett Sanyika.
– Na de ki mondta, hogy megtarthatjátok? – kérdezted, igyekezve szigorúnak tűnni. Vagy az én voltam?
Erre mindannyian elővették a könyörgő ezentúlmindennapmimosogatunk-tekintetüket. Mosolyogva összenéztünk, aztán rájuk, végül te mondtad ki, amit már úgyis mind tudtunk. Én azért picit csóváltam a fejem, de csak komolytalanul, félmosollyal a számon.
Következhetett hát a névadás. Sanyika szerint az Å‘ koromfekete cicája volt a legharciasabb, a többiek réme, tehát az Å‘ neve csakis Frakk lehet. Próbáltuk lebeszélni róla, de hiába mondtuk, hogy adjon neki egy becsületes macskanevet, hajthatatlan volt. Kata azt mondta, hogy ha Sanyika adhat hülye nevet a cicájának, akkor Å‘ is nevezheti a sajátját BritniszpÃrsznek.
– Ráadásul még Britnek is lehet becézni – tette hozzá.
Már csak az utolsó piciny várt névre. Jobb ötlet hÃján az Å‘ neve egyszerűen Cica lett. Hát Ãgy történt, hogy a mi öttagú családunk nyolctagúra bÅ‘vült!