Összefogást keres az MPPNépszavazás Székelyföldért

2011. július 7., csütörtök, Közélet

Háromlépcsős akciótervet dolgozott ki az MPP, amelynek alapja az együttműködés, és meglátásuk szerint eredményes összefogással, erélyes fellépéssel elérhető lenne, hogy Székely­föld egységes, közigazgatási státusszal rendelkező régióvá váljék – nyilatkozta Fazakas Tibor, a párt országos alelnöke.

Elült ugyan a régiósítási, megyésítési vita, de a magyarságnak nem szabad hátradőlnie, ismervén Băsescut, no meg a Demokrata Liberális Párt politikai helyzetét, hamarosan újra napirendre kerül a kérdés – véli Fazakas Tibor. Az MPP éppen ezért gondolkodott azon, miként tudná a székelység érvényesíteni akaratát. Első lépésként a nemzeti kerekasztalnak kellene összeülnie, amelyen a politikai szervezetek, egyházak, civil szervezetek állapodnának meg az együttműködésről és arról, hogy összehívják Ko­vászna, Hargita és Maros megye székelyföldi részének tanácstagjait. Ezen a közös tanácsülésen határozatot fogadnak el egy népszavazás kiírásáról. A referendumon arra a kérdésre válaszolnának az emberek: Akarja-e, hogy Szé­kely­föld egységes, közigazgatási hatáskörrel ren­delkező régió legyen? Fa­za­kas szerint így az itt élők egyértelműen kifejezésre juttatnák, nem egyez­nek bele, hogy Szé­kely­földet szétdarabolják, más megyékhez csatolják.
Az MPP-s politikus úgy véli, egy ilyen véleménynyilvánítástól ma már egyetlen EU-s tagállam sem tekinthet el, s ha a magyarságnak sikerül valóban összefognia, az is másodlagos kérdés, hogy esetleg a prefektúrák megtámadják a referendum kiírását. Az MPP alelnöke szerint a közigazgatási törvény és a népszavazási törvény egyaránt lehetővé teszi az ilyen véleményfelmérést, ám a korábbi tapasztalatok alapján nem kizárt, hogy a kormányhivatal gáncsoskodik majd. "Ha valóban létezik akarat és együttműködés, senki nem tudja megakadályozni, hogy a székelyföldi településeken, akár nem hivatalosan, megszervezzük ezt a referendumot" – vélekedett. Meglátása szerint ez a kérdés nem vált ki majd a románságból sem akkora felháborodást, mint az autonómia-népszavazás, a regionalizáció, a megyésítés amúgy is napirenden szerepel Romániában, a székelyföldi magyarság csak ebbe a vitába kapcsolódik be saját véleménye nyomatékos megjelenítésével.
Az MPP háromszéki vezetői már megkeresték az RMDSZ-t, Tamás Sándor megyei elnök nem zárkózott el, de "úgy tűnik, egyelőre taktikázik, kivár" – mondotta Fazakas. Ígérte, jövő héten Hargita megyében is megkezdik az egyeztetést, fontos, hogy gyorsan lépjenek, mert nagyon nagy szükség lesz a polgárok pontos, beható tájékoztatására is, csak akkor várható, hogy nagy számban felkarolják az ügyet, ha értik, tudják a kezdeményezés lényegét, célját, fontosságát – fejtette ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 26
szavazógép
2011-07-07: Máról holnapra - Farkas Réka:

Testvérharc helyett

Akárcsak a testvérek egy családban: a kicsi váltig kapaszkodik a nagyobbikba, közös játékot szeretne, együtt lófrálni, bekapcsolódni az idősebbek baráti társaságába.
2011-07-07: Közélet - Iochom István:

Késésben, de hamarosan befejezik (A borvíz útja Kézdimartonoson)

2010 szeptembere volt az első, majd idén június 30-a az utolsó határidő A borvíz út­ja programban a martonosi kénes gyógyfürdőhöz vezető út korszerűsítésére és a villanyáram bevezetésére, de a kivitelező késik.