JegyzetNe alázzuk meg a diákokat

2011. július 8., péntek, Közélet

Nyilatkozataiban a tanügyminiszter szinte eszményíti a sokkterápiát, melyben az iskolarendszert újfent részesítette.

Az érettségi vizsgák botránya ráirányította a figyelmet e gyógymód fölöttébb kétes voltára. A sok ezer megalázott diák, kik közül egy töredék legfeljebb ősszel, más pedig esetleg jövőre javíthat valamelyest helyzetén, bizony túl nagy ár ahhoz, hogy valakik a gondok nagyságára felhívhassák a figyelmet.
A hazai iskolai oktatás alacsony színvonala valóban orvoslásra szorult, a törvényhozási erőfeszítés nem volt hiábavaló. Az érettségi vizsgán a tömeges bukás azonban nem csupán a felkészülés hiányosságaira vet fényt. Az oktatási intézmények állandó stresszelése, melyet a hatóságok folytattak, oda vezetett, hogy sok helyen a tanulók még saját formájukat sem tudták hozni. Az pedig végképp nem meg­oldás, hogy ezreket áldozunk fel azért, hogy bebizonyít­suk, nagy a baj.
Leginkább a szakközépiskolások tömeges megalázása sajnálatos. Nyilvánvalóan többszintes érettségire van szükség: aki egyetemre kíván menni, teljesítsen eleve magasabb elvárásokat, a többiek pedig tehessenek másra jogosító vizsgát. Ami pedig a vizsgafeltételeket, azok megszervezését illeti, ne rajtaütésszerű intézkedésekkel akarjuk elejét venni a valóban rendszerszerűvé vált puskázásnak, csalásnak és a vizsgáztatók lekenyerezésének, hanem jelentsük be azokat idejében, és gondoskodjunk a felmérés nyugalmáról, megfelelő körülményeiről. Eleve a csalás lehetőségét kell kizárni, nem pedig hisztériát előidézni a nyilvánosságban épp akkor, amikor a diákoknak önuralomra és stresszmentes hangulatra van szükségük, a tanároknak pedig jól átlátható és világosan alkalmazható szabályokra, hogy az érettségizők vizsgadrukkját valamelyest ellensúlyozzák.
A csőd fölött furamód szinte ujjongó miniszternek csak annyit üzenhet szülő és tanár egyaránt: nem a bajok következményeinek látványos leleplezésére volt szükség éppen most. A tömeges buktatás, mint módszer, csak súlyosbítja a válságot. A reformot a tanórán kell kezdeni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 19
szavazógép
2011-07-08: Közélet - Iochom István:

Késik a végleges akkreditáció (Tízéves a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem)

Csaknem egy évvel ezelőtt, 2010. július 22-én a Tusványosi Szabadegyetemen jelentette be dr. Dávid László rektor Markó Béla miniszterelnök-helyettes, Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke és Kató Béla, a Sapientia kuratóriumának elnöke jelenlétében, hogy a Romániai Felsőoktatás Minőségét Biztosító Ügynökség elfogadta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem akkreditációját, s a végleges döntés már csak a politikától függ.
2011-07-08: Közélet - Frigyesy Ágnes:

Világtalálkozó Verőcén (Erdélyország az én hazám)

Idén ötödik alkalommal nyitja meg kapuit az Erdély­ország az én hazám világtalálkozó Verőcén, a Csattogó-völgy­ben. A július 8. és 10. között zajló találkozó olyan kiemelt témákkal foglalkozik, mint például a Székelyföldért Társaság által szervezett autonómia-fórum.