Mint nyári virág, olyan az élő muzsika Rétyen. Aki a hangszer szerelmese, akinek szíve csücske az erdélyi magyar fúvósmuzsika – gyerek és felnőtt egyaránt –, azzal most a Feketeügy menti községben találkozni lehet.
Az idei furulyatábor száz résztvevője Pajor Réka felvétele
A furulyatábort tudományos fórum, karnagyképző, majd határokon túli zenekarok részvételével megyeközi fúvóstalálkozó és fúvóstábor követi. Esténként száll a dal a Dobolyka-tető alatt, koncert koncertet követ a hangversenyteremben és szabadtéri színpadon. Szervezők a Romániai Magyar Dalos Szövetség, a Rétyi Kováts András Fúvós Egyesület és a Pro Musica Alapítvány.
Két hét alatt ismerkedtek a zenével a legfiatalabbak, akiknek furulyatábort szerveztek, hadd lehessen kiválogatni, kit sorolhatnak majd be az erdélyi magyar fúvósmuzsika aranytartalékába. Száz furulyázó gyerek mutatta be, szólóban, együttesben vagy zongorakísérettel mindazt, amit a táborban tanult. Mester Barna Zsolt budapesti fagottművész és zenetanár Magyarországról hozta Rétyre diákjait. Nem véletlen, hogy az oktató tanárok zöme éppen Rétyről került ki, ahol szaktekintélyek véleménye szerint "a szakma legmagasabb szintjén gyakorolják a fúvósmuzsikát". Maksai József például a Plugor Sándor Művészeti Líceum trombitatanára, Veress István trombitaművész, Szőcs Melinda zenetanár, Sánta Kincső bodoki zene- és fuvolatanár, Lőfi Gellért zongorakísérőként érkezett. Most kínálkozott alkalom arra, hogy Dombora Anna tanárnő és előadóművész segítségével felsoroljuk azokat tehetséges és fiatal oktató tanárokat, akik közül sokat a rétyi zenei élet "termelt" ki: Pakot Zoltán, Dombora Zsuzsanna, Demeter Attila a brassói opera harsonaművésze, Csia Ildikó kézdivásárhelyi fuvolatanár. S mert hadseregnyi gyerek mellé pedagógus is kellett, ebben a munkában Deák Éva helybeli és Pajor Réka brassói tanárok állták a sarat.
Szombaton megnyitja kapuit a Romániai Magyar Dalos Szövetség fúvós tagozatának tudományos és szakmai fóruma, amelynek fő témája: Merre tart az erdélyi fúvószene? Az előadók között szerepel Mihály Béla szentesi és Krcsméri János tótkomlósi jeles karnagy és zeneiskolai igazgató, Várkonyiné Mihály Emma. Mágori István, a megyei művelődési központ szakreferense pályázati lehetőségekről, Czier Zsolt a hangszerbeszerzés és -javítás gondjairól, Kelemen Antal házigazda és tagozati elnök Erdély ötven élő fúvószenekarának helyzetéről számolt be.
Hétfőtől kezdetét veszi a hatnaposra tervezett karnagyképzés, ahol oroszlánrészt vállalnak a fórum említett neves előadói és a felsorolt helybeli oktató tanárok. Minden rendezvényt bemutatók, színpadi előadások, fellépések követnek, így lehetőség adódik hetenként arra, hogy Rétyre látogassanak mindazok, akik kedvelik a fúvósmuzsikát.
Július 15-én, pénteken fúvóstalálkozóra érkeznek a külföldi zenekarok, a község központjában megnyitják a találkozót. Szombat délelőtt a vendégzenekarok fellépnek Kézdivásárhelyen és Kovásznán, délután négytől az anyaországi zenekarok felvonulnak Sepsiszentgyörgy központjában, és hangversenyt adnak a Szabadság-szobornál. Július 17-én, vasárnap kezdődik a Megyeközi Fúvóstalálkozó, amelyre Kovászna, Hargita, Maros megyéből és Magyarországról érkeznek résztvevők, és amelynek vendége lesz a dalosszövetség tiszteletbeli elnöke, Guttmann Mihály. A nyári háromszéki zenés koncertsorozatot nagyszabású fúvóstalálkozó zárja július 24. és augusztus 7. között.