Belföldi hírek

2011. július 9., szombat, Belföld

Csak kicsit szépült az érettségi kép
Országos összesítés lapzártáig nem készült, de annyit tudni, hogy összesen 25 megyében emelkedett az átmenők száma. Általában igen kevés érettségiző jegye nőtt a fellebbezés utáni újraértékeléssel, sok esetben csökkent, egy kolozsvári diák pedig meg is bukott.

A biológia dolgozatát óvta meg, amire 6,01-es jegyet kapott, az újrajavítás után azonban csak 4,80-at, és ezt már nem támadhatja meg. Kolozs megyében egy százaléknál kevesebbel, 54,07 százalékról 54,91 százalékra emelkedett az érettségi átjutási arány: 441 általános jegy nőtt, 332 csökkent, 1527 nem változott. A fellebbezések után a sikeres érettségizők száma 50-nel nőtt, 3238-ról 3288-ra. Maros megyében az óvások után az átmenési arány mindössze 0,75 százalékkal javult, az 1870 óvás közül 221 esetben nőtt, 319 esetben csökkent a jegy. Hargita megyében többen jártak jól: 370 esetben nőtt és 73 esetben csökkent a jegyük a fellebbezőknek, a végeredmény 3,27 százalékkal jobb. Beszterce-Naszód megyében 2,36 százalékot javult az átmenők aránya, de két tanár ellen hivatali visszaélés miatt bűnvádi kivizsgálást indítottak. Szilágy megyében kilenc diáknak sikerült az érettségije a fellebbezés után, az átmenési arány néhány tizedszázalékkal nőtt. Bihar megyében a tanfelügyelőség indított vizsgálatot, miután egy nagyváradi diáklány az érettségin eredetileg 5,90-et kapott matematikából, óvás után jegyét 8,45-re emelték, a harmadik bizottság felmérése után pedig 8,55-öt kapott.

A diákokat hibáztatják
Nem a szülők, nem a társadalom, a tanárok vagy a tanügy-minisztérium, hanem maguk a diákok hibáztathatók az idei érettségi eredményekért – véli az ország lakosságának túlnyomó része. A Felmérő- és Stratégiai Intézet által elvégzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 42 százaléka véli úgy, hogy a kudarcért a diákok okolhatók. A válaszadók csupán 16 százaléka hibáztatja a tanügyi rendszert, 13 százalék a tanárokat, 9 százalék a minisztériumot.

Felkészültebb kormány kell
Emil Boc kormányának lemondását kérte tegnap Cătălin Ivan, az SZDP EP-frakciójának vezetője, mivel az európai alapok alig 11–12 százalékát sikerült lehívniuk, Románia kétszer annyi pénzt fizet be a közösségi kasszába, mint amennyit kivesz belőle. Ivan külön-külön bemutatta minden tárca európai pályázati teljesítményét: a regionális fejlesztési minisztérium 21 százalékot hozott a megpályázható összegekből, de a pénzek felét elveszíti, mivel a vidékre továbbított utasítások és intézkedések hibásak voltak. A környezetvédelmi tárca a rendelkezésére álló 21 milliárd lejből alig 1,9 milliárdot, azaz 9,86 százalékot fizetett ki a pályázóknak, a közlekedési tárca 2,61 százalékot, a mezőgazdasági minisztérium lehívási aránya pedig 19 százalékos. A gazdasági és kereskedelmi tárca 12,58 százalékot teljesített, a munkaügy 19,1-et, a közigazgatás 7,4-et, ezért ilyen lassú a fejlődés mindenütt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2011-07-09: Belföld - :

Hírsaláta

JÖHET A VAGYONELKOBZÁS. Elfogadta a kormány a büntető törvénykönyv módosítását, amely lehetővé teszi a jogtalanul szerzett vagyonok elkobzását. A jogszabály értelmében, ha valakit jogerősen ötévesnél hosszabb börtönbüntetésre ítélnek, bizonyítania kell, hogy vagyonát nem jogtalanul szerezte. Az igazolatlan eredetű vagyonrészek ennek nyomán, de bírósági határozat révén elkobozhatóvá válnak. (Agerpres)
2011-07-09: Közélet - :

Nagy port kavart (Elbocsátások a magyar médiában)

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) szinte teljes egészében lezárta a csoportos létszámleépítésről szóló előzetes értesítések átadását. Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője elmondta: az alap 3063 munkavállalójából mintegy 2100 találkozott munkahelyi vezetőjével.