AtlétikaHúszéves a Gáll Lajos Futókör

2011. július 14., csütörtök, Sport

A sepsiszentgyörgyi Gáll Lajos Futókör a napokban ünnepli megalakulásának huszadik évfordulóját. A futókör életre hívásának ötlete a Mikes-futásról (Zágon–Rodostó) hazafelé jövet született meg – emlékszik vissza a kezdetekre Csutak Tamás, a megyeszékhelyi egyesület frontembere.

Csutak elmondása szerint az elképzelést tettek követték: 1991. június 20-án már túl voltak az alapítógyűlésen és a futókört július 12-én hivatalosan is bejegyezték. Az egyesület első hazai viadala a Petőfi utolsó útja nevet viselő, Székely­keresztúr és Fe­héregy­háza közötti futóverseny volt, amit a győri nemzetközi bemutatkozás követett. Az év októberben megrendezték az első Gáll Lajos Futónapot, majd decemberben került sor a hagyományteremtő Mikulás-futásra (a két eseményt azóta is minden esztendőben megtartják). Az évek során a Gáll Lajos Futókör saját rendezvényei az 1848–49-es Emlékfutással, a Szent György félmaratonnal bővültek. Két évtized alatt a klub rendezvényein részt vettek marokkói, dél-koreai, ciprusi, japán, német, spanyol, szerb, amerikai, arab és természetesen magyarországi szaladók. Az elmúlt húsz évvel pontosan nem tudok elszámolni, ám feljegyzéseim alapján 126 helyi, valamint 41 külföldi versenyen indultak a futókör tagjai. Megfordultunk törökországi, görögországi, bolgár, szerbiai, montenegrói, szlovéniai, szlovákiai, csehországi, ausztriai, franciaországi és belgiumi megmérettetéseken is, de leggyakrabban Magyar­orszá­gon vendégeskedtünk – állítja a sport­ember.
Húsz év, közel 170 verseny, amelyeken összesen 790 érmet nyertek a futókör tagjai (ebből 358 arany-, 274 ezüst-, 158 bronzérem). A csapat 1999-től vesz részt a Balkán-bajnokságokon, ezeken 57 dobogós helyezést értek el (27 arany-, 21 ezüst-, 9 bronzérem). A szentgyörgyi sportegyesület szaladói huszonkét országos bajnokságon indultak, ahonnan 120 érem­mel tértek haza (65 arany-, 42 ezüst-, 13 bronzérem). Voltunk veterán világ- és európai bajnokságon is, ahol két negyedik helyet szereztünk – meséli Csutak Tamás. A további 104 hazai verseny mérlege: 253 arany-, 199 ezüst-, 128 bronzérem. A kül­földi versenyeken összesen 13 arany-, 12 ezüst- és 8 bronzérmet szerzett az egyesület. A Bécs–Budapest szupermaratonon tizenegy alkalommal vettünk részt, a legjobb eredményük pedig egy 13. helyezés. Tudni kell erről a megmérettetésről, hogy a rajtjánál több mint 120 csapat szokott felsorakozni. A Békés­csaba–Arad–Bé­kés­csaba szupermaratonon már tizenhárom alkalommal indultunk, és nem volt olyan év, hogy a nyílt vagy éppen korosztályos versenyben egy váltónk ne állott volna fel a dobogóra. A tavaly ott voltunk az Ultra Balatonon is, ami egy 212 km-es verseny, és 95 csapatból mi kerültünk ki győztesnek – folytatta a mér­legelést a szentgyörgyi szaladó.
Az alakulat az elmúlt évek során a szerbiai Magyar­ka­nizsával közösen háromszor is szervezett ultramaratoni futást a két város között. A csapat futói 1993-ban a Kőrösi Csoma Sándor-emlékév alkalmából elszaladtak Nagyenyed­re, majd egy évvel később Tatára, mely akkor magyar világjátékok helyszíne volt. Egye­lőre több versenyt semmi esetre sem akarunk felvállalni, hiszen így is olyan tömeget mozgatunk meg, amilyenre országszerte nincs még példa – összegezte Csutak, és hozzáfűzte: Köszönöm mind­azoknak a segítségét és támogatását, akik az évek során mellettünk álltak, mivel nél­külük nem tudtuk volna eze­ket az eredményeket elérni.
Isten éltesse a húszesztendős Gáll Lajos Futókört, s bízzunk abban, hogy a 25, 30, 40 vagy éppen az 50 éves születésnapot is együtt fogjuk majd ünnepelni, további terveikhez pedig sok sikert kívánunk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 521
szavazógép
2011-07-14: Sport - Áros Károly:

Megkezdődött a felkészülés (Kézilabda)

– Hétfőn 10 órakor kezdünk – szólt röviden és velősen a telefonértesítés. Pont 10 órakor ott voltam. A fiúk a Szabó Kati Sportcsarnokban, a leányok az atlétikai pályán melegítettek.
2011-07-14: Sport - Áros Károly:

Mi lesz a szentgyörgyi csapattal? (Labdarúgás)

Mi lesz? Egyáltalán lesz-e?... És melyik ligában? A III.-ban? A IV.-ben? Mi lesz? – kérdezik úton-útfélen. Érthető, hiszen kiéheztek az emberek az igazi futballra. Mármint a szentgyörgyiek.