Fekete leves a múzeumban

2011. július 16., szombat, Közélet

Rég nem volt ekkora tömeg a Székely Nemzeti Múzeum valamely tárlatnyitóján, mint tegnap este A fekete leves című, a kávéfőzés történetét bemutató kiállítás megnyitóján. Vargha Mihály múzeumigazgató elmondta, annyi történelmi témájú kiállítás után valami "lazábbat" igyekeztek kínálni, s a székelyföldi testvérintézményekkel közösen szervezték meg ezt a vándorkiállítást, mely Sepsiszentgyörgyre érkezett.

A kiállítás egyik gyöngyszeme a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum tulajdonában levő ipari kávépörkölő gép, mely a szakemberek szerint egyetlen a Kárpát-medencében

A szerző felvétele

Egyedülálló abban is, hogy az utóbbi öt év legnagyobb tárgygazdagságával büszkélkedő tárlatról van szó, tette hozzá az igazgató, bejelentve, hogy a múzeumkertben tegnaptól kávézó működik. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeum, a Magyar Műszaki és Közle­kedési Múzeum és a Fazakas & Kimmel gyűjteményeiből válogatott tárlatot ennek kurátora, Saly Noémi muzeológus mutatta be.
A tárlatvezető a kávé történetével kezdte, elmesélte, hogyan jutnak el a kávécseresznyétől a fekete levesig, hogyan fedezték fel a kávé jótékony hatását, a virgonc kecskék és a megfickósodott próféta esetét. A hallgatóság megismerhette a Hátravan még a fekete leves! szólás történetét. A fekete leves eredetileg desszert volt, vérrel készített középkori levesféleség. A hódoltság idején a törököknél vendégeskedő Majláth Ist­ván erdélyi vajdát és Török Bálintot is ebéd után erre a jelszóra ejtették foglyul. Így változott a szólás pozitív értelme negatívvá. A papírszűrős kávéfőző ősét, a perkolátort egy nyolcvanéves párizsi érsek fedezte fel, miközben minél jobb ízű italt kívánt készíteni magának. Az 1940-es években egy Burszán Sándor nevű székelyudvarhelyi fiatalember fedezte fel Budapesten az egyik leghatékonyabb kávékészítő gépet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2011-07-16: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Kriza a színpadon

Derűlátóan értékelte a jövőt Albert Ernő nyugalmazott Mikó-kollégiumi igazgató-tanár, népköltészeti kutató, amikor felfedezte, hogy Bihari Katalin pöttömnyi óvodásainak dalcsokrában helyet kaptak a Kriza-népdalok. Ők nyitották az ünnepséget.
2011-07-16: Közélet - Iochom István:

A vasárnapi tárlatmegnyitóra készülnek (Incitato tábor)

A tizenkilencedik Incitato nemzetközi alkotótábor holnap 12 órakor a kézdivásárhelyi Céh­történeti Múzeum Incze László Termében közös kiállítással ér véget. A Ló a vadászatban. Hunor és Magor címet viselő tárlatot Sylvester Lajos közíró, lapunk főmunkatársa nyitja meg.